Antilopy a zebry s mou kauzou nesouvisí, namítal před soudem Rath

Exposlanec David Rath (dříve ČSSD) obžalovaný z korupce dnes kritizoval u soudu žalobce Petra Jiráta za to, že ve spisu v jeho kauze jsou záznamy policejních odposlechů, které prý nesouvisí s projednávaným případem. Námitka s týkala hovoru o dovolené jedné z obžalovaných, podnikatelky Ivany Salačové, která byla v Africe a popisovala bohatství tamější fauny. Jirát uvedl, že to není nic zásadního, protože navazoval dialog o podezřelých stavebních zakázkách. 

Před Krajským soudem v Praze pokračovalo přehrávání odposlechů z ředitelské kanceláře další obžalované, exšéfky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové. Salačová jí na záznamu popisuje, jak si užila dovolenou v Africe, viděla nejvyšší horský masiv kontinentu Kilimandžáro a fotila různá zvířata. Zmiňovala zejména antilopy, zebry, slony, žirafy a šakaly. "To byla stáda, ne jen pár zeber," uvedla mimo jiné. 
    
Rath zařazení nahrávky do spisu kritizoval. "Zebry nesouvisí s trestním řízením," řekl například. Narážel tím hlavně na to, že státní zastupitelství podle něj nechce poskytnout celé odposlechy právě kvůli argumentu, že ne všechny souvisí s obviněním. "Tady jsme slyšeli téměř desetiminutový rozhovor o slonech, antilopách a žirafách. Nezaznamenal jsem ani vzdálený vztah k projednávané věci," dodal Rath. 
    
Žalobce Jirát ČTK po jednání řekl, že Rathova námitka prý není nijak zásadní. V odposleších je podle něj řada míst, které policie nepřepsala a pouze naznačila stručně jejich obsah, pokud se netýkal kauzy. Jejich případné přehrání prý není zásadní. Důležité podle něj je, že v dnešním záznamu prý následoval po hovoru o Africe dialog na téma opravy zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici. 
    
Stavební zakázky podle obžaloby provázela korupce, podobně jako v případě dalších tendrů ve zdravotnictví. Státní zastupitelství v kauze viní 11 lidí z upravování obchodních soutěží. Bývalému hejtmanovi Rathovi hrozí nejvyšší trest - až 12 let vězení. 
 
zdroj: ČTK