Ballet Hommes Fatals přitančí v novém kabátě na konci září

Ballet Hommes Fatals uvede stejnojmenné představení v pražském divadle Hybernia 26. září 2016 od 20 hodin. Jedná se o originální soubor baletních umělců z Národního divadla v Praze, který představí známé scény klasického baletního repertoáru, přičemž slavné a virtuózní ženské role zatančí muži. Hlavními choreografy programu jsou Benjamin Husson, Guido Sarno a Mathias Deneux. Během komponovaného večera se představí Michal Štípa, Karel Audy, Veaceslav Burlac, Giovanni Rotolo, Guido Sarno, Mathias Deneux, Jiří Waňka, Domenico di Cristo, Benjamin Husson a Federico Ievoli. Soubor je desetičlenný, obsahuje jen pánské obsazení, devět balerín a jednoho tanečníka.  

„Toto představení jsme uvedli v únoru na repertoár divadla Hybernia, protože žádný podobný žánr se v České republice nevyskytoval. Premiéra i další reprízy byly vyprodané, diváci byli nadšení, nejen baletomani, ale i ostatní publikum, včetně známých osobností ze světa tance, měli jsme z toho velkou radost. V nové sezoně přichází představení v novém hávu. Vyšperkovali jsme některé kusy ze známých baletů, aby měly zajímavější pointu a diváci se více pobavili,“ podotýká o představení první sólista Baletu Národního divadla Michal Štípa.

Repertoár tvoří upravené nejznámější scény z baletů, jako jsou např. Labutí jezero, Giselle, Raymonda, Šípková Růženka, Don Quijote nebo sólo Umírající labuť.
„Labutí jezero neuvedeme v klasické podobě, jak jsou diváci zvyklí, udělali jsme novou upravenou choreografii, příběh bude trochu sarkastický s překvapivým vyústěním. Také ostatní známé variace předvedeme divákům v nečekané a originální podobě. Vybrané scény jsou vtipně vytvořené, jak po choreografické, tak herecké stránce. Diváci se mohou těšit na odlehčený humor,“ doplňuje Michal Štípa.

V nové sezoně čeká skupinu Ballet Hommes Fatals kromě několika vystoupení v Praze také hostování jak v tuzemsku, tak v zahraničí. Tento mužský baletní soubor vybrala i televize Nova pro výstup do pořadu Tvoje tvář má známý hlas 2, kde se již brzy představí v klipu Ennie Lenox. Známou britskou zpěvačku ztvární Marta Jandová.

„Odborná kritika našeho představení byla pozitivní, což nás utvrdilo, že se souborem Ballet Hommes Fatals budeme pokračovat s dalšími představení. Doufám, že za hlavní roli Odetty dostane moje ženské já Anastasia Prekrasnaja nominaci na Thálii ,“ uzavírá leader skupiny Michal Štípa. Tato ruská primabalerína vystudovala Vaganovu akademii a má vynikající baletní techniku. Její životní heslo: „Krása je balet, balet jsem já.“ Také ostatní tanečníci mají své ženské protějšky, například první sólista Baletu ND Giovanni Rotolo ztvárňuje Felicity Bigassovou z Anglie, absolvovala taneční akademii Bílá Čokoláda a její osobní motto: „Lepší jeden dortík, než deset doktorů.” Benjamin Husson se představí jako tanečnice Pavlina Flatfootova the 2nd z Ruska, která vystudovala Vodkademii baletu a řídí se podle hesla: „Lepší přijít pozdě, než přijít ošklivá...”

Výběr z recenzí představení Ballet Hommes Fatals: 

„Soubor předvedl precizní taneční techniku hodnou úrovně tanečníků Národního divadla i okouzlující styl. Navíc vytvořil rafinovanou satiru a humor v klasických baletních dílech. Ballet Hommes Fatals ukázal, že i muži mohou dobře tančit na špičkách. Tanečníci převlečení za baleríny předvedli příjemnou baletní podívanou plnou nadsázky a humoru. Publikum zakončilo představení nadšeným standing ovation.“

Zdroj: Taneční aktuality - Lenka Trubačová

„Kvalitní předloha parodii unese, pokud tvůrci nepoužívají laciných prostředků ve snaze se divákovi podbízet. A to se u Ballet Hommes Fatals nestalo. Přání inscenátorů: „Chceme, aby si diváci během představení odpočinuli a dobře se pobavili,“ se splnilo. Kromě toho Ballet Hommes Fatals přítomným nabídli krásu, které je na světě stále méně.“ 

Zdroj: Opera Plus - Marika Uhrinová

„Zážitek z večera byl dle očekávání jedinečný a o jeho mimořádnosti svědčí nejen nadšení v hledišti, ale rovněž na jevišti mezi participujícími tanečníky.“

Zdroj: Kulturissimo.cz - Zuzana Rafajová

„Situační komika na jevišti vyvolávala v obecenstvu bujné salvy smíchu od začátku až do konce. Ještě o něco víc se bavili lidé, kteří tanci rozumějí, zkrátka ti, kteří znají do detailů původní verze slavných fragmentů či pas de deux. Díky tomu totiž dokázali rozpoznat a ocenit i tu sebemenší nuanci a vtip obsažený v novém pánském provedení tradičních scén.“

Zdroj: ČT24 - Johana Mücková

Termíny představení:
26. září 2016 | 20:00 - Hybernia 
29. října 2016 | 19:00 - Stavovské divadlo
16. listopadu | 20:00 - Hybernia 
19. prosince | 20:00 - Hybernia 

Více na: http://www.ballethommesfatals.cz/
Vstupenky na: https://www.ticketportal.cz/event.aspx?id=135560