Barták u soudu popřel vinu, odmítl vypovídat o svých příjmech

Exministr obrany Martin Barták dnes u pražského městského soudu popřel vinu v kauze údajné korupce při nákupu vozů Tatra pro českou armádu. Obžalobu označil mimo jiné za naprostý nesmysl a účelově vystavěnou konstrukci. Zároveň odmítl odpovídat na otázky předsedy senátu ohledně svých současných příjmů, což zdůvodnil přítomností novinářů v soudní síni. Za přijímání úplatku mu v případě prokázání viny hrozí až 12 let vězení. 

"Činů, které jsou mi kladeny za vinu v dnes přednesené obžalobě, jsem se nedopustil a ani se nikdy nestaly. Pevně věřím, že tato skutečnost se v průběhu hlavního líčení prokáže v celém rozsahu," prohlásil Barták na úvod své výpovědi. 
    
Obžaloba tvrdí, že Barták se ze své tehdejší pozice prvního náměstka ministryně obrany snažil ovlivňovat průběh zakázky při dodávce několika stovek terénních aut Tatra pro českou armádu. V únoru 2008 prý Barták při služební návštěvě USA neúspěšně požadoval po předsedovi dozorčí rady automobilky Tatra Williamu Cabanissovi úplatek ve výši pěti milionů dolarů (tehdy přes 80 milionů korun). Penězi si firma měla zajistit hladký průběh zakázek vypisovaných ministerstvem obrany. Cabaniss a tehdejší manažer firmy Duncan Sellars údajně na Bartákův návrh nepřistoupili a z jednání odešli. 
    
Barták tvrzení obžaloby odmítl. "Do delegace jsem byl zařazen až na poslední chvíli, o účast jsem neusiloval. Nemohl jsem si tudíž dopředu připravovat žádnu nabídku," prohlásil. S Cabanissem prý při setkání ve Spojených státech hovořil jen krátce, a to z protokolárních důvodů za přítomnosti premiéra Mirka Topolánka (ODS).
    
Při pětiminutové neformální konverzaci s Cabanissem údajně Topolánek vyjádřil svou nevoli a nespokojenost s tím, že Tatra opakovaně neplní závazky vůči českým firmám. "Nepadla žádná zmínka o penězích v žádné měně," zdůraznil Barták. Topolánek podle něho jen řekl, že by bylo dobré najít nějaké řešení, aby se českým firmám kompenzovaly ztráty ve výši desítek milionů. Hovořil při tom částečně anglicky, částečně česky, přičemž Barták mu prý volně tlumočil do angličtiny. 
    
Na střelnici, kde se setkání uskutečnilo, byla podle Bartáka řada lidí. "V takovémto prostředí by korupční nabídku učinil snad jen šílenec nebo sebevrah," poznamenal. 
    
Ke svým současným poměrům uvedl, že se jako osoba samostatně výdělečně činná živí "poradenstvím v různých oblastech". Na výzvu soudce upřesnil, že jde například o zdravotnictví či obchod. Na otázku, kolik činí jeho měsíční příjem, však odpovědět nechtěl. Soudci řekl, že mu to sdělí písemně. 
    
Společně s Bartákem čelí obžalobě i majitel zbrojařské firmy MPI Group Michal Smrž. Údajně se snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv a kontakty na představitele českého ministerstva obrany i vlády. V lednu 2008 prý sliboval například zajištění osobního setkání s premiérem, a to nejprve za 100 milionů korun, později za 20 milionů.
 
zdroj: ČTK