Bez daňového balíčku přijde zdravotnictví o 4,5 mld. Kč, říká Heger

Pokud nebude schválen sporný daňový balíček, zvýšení dolní sazby DPH a zachování stropů na zdravotní pojištění by české zdravotnictví příští rok připravilo zhruba o 4,5 miliardy korun. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Nemocnice a další zdravotnická zařízení by podle něj postihl růst DPH u léků, zdravotnických prostředků a jídla.

Možné úspory vidí Heger ještě u poskytovatelů péče, neměli by však šetřit na materiálu a péči, ale léčit racionálněji, třeba zamezit zdvojení předepisování léků a opakovaným stejným vyšetřením. U zdravotních pojišťoven už ministr mnoho rezerv nevidí, pokud by šetřily, úspory by dopadly na lékaře. Podle Hegera ale pojišťovny platí poskytovatelům péče často nad rámec úhradové vyhlášky. Bude požadovat, aby se příští rok příjmy pojišťoven rovnaly výdajům.

O změny ve vládním daňovém balíčku se pře skupina revoltujících poslanců ODS s vedením strany, nelíbí se jim hlavně plánované zvýšení obou sazeb daně z přidané hodnoty o procentní bod na 15 a 21 procent. Na kompromisní návrh premiéra Petra Nečase (ODS) zvýšit spodní sazbu DPH na 15 procent na rok a pak se vrátit k nynějším sazbám poslanci nepřistoupili, sazby DPH by se tak podle dříve schválené legislativy mohly v příštím roce sjednotit na 17,5 procenta. Při neschválení balíčku by zároveň zůstaly zachovány stropy na zdravotní pojištění, plynulo by tak na něj méně peněz, než se předpokládalo.
 
Heger také řekl, že vláda se ve středu opět nebude zabývat situací ve zdravotním pojištění, kde chce ministr zdravotnictví provést úpravy, aby se pojišťovny nepropadaly do ztráty. Heger uvedl, že se domluvil s premiérem Petrem Nečasem, že návrh možných změn v systému zdravotních pojišťoven kabinet projedná až příště.
 
Ministr rovněž uvedl, že první změny v síti nemocnic by mohly být do poloviny příštího roku. Nemocnice mají platné smlouvy se zdravotními pojišťovnami do konce letoška, s některými už se pojišťovny na pokračování smluvních vztahů od ledna 2013 dohodly. Rámcově ministerstvo počítá s poklesem počtu akutních lůžek zhruba o deset procent.
 
zdroj: ČTK