Bývalý ekonomický šéf dopravního podniku podal trestní oznámení na současné vedení

Bývalý ekonomický ředitel pražského dopravního podniku Ivo Štika podal v úterý dvě trestní oznámení kvůli současnému hospodaření dopravního podniku. Nového ředitele Vladimíra Liche a další neznámé lidi podezírá ze spáchání trestných činů úvěrového podvodu a zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Štika to řekl ČTK. K trestním oznámením se chce připojit také exředitel podniku Martin Dvořák.

V úterý hlavní město dostalo výsledky analýzy smluv Dopravního podniku hlavního města Prahy z doby působení minulého managementu. Podle předběžných informací byly smlouvy předražené o stovky milionů korun. Podle pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) mají kroky bývalého managementu zpochybnit výsledky posudku. To si myslí i ředitel Lich. "Máme za to, že se tím pan Štika snaží znevěrohodnit výsledky právní analýzy," sdělil ČTK Lich.

"Včera (v pondělí) jsem oznámení prostřednictvím datové schránky podal na městské státní zastupitelství," řekl ČTK Štika. Odmítá, že by oznámení souviselo s posouzením smluv z doby, kdy v podniku působil. "Musel jsem počkat na schválení účetní uzávěrky na konci června, proto k tomu podání mohlo dojít až teď," řekl Štika.
 
Štika se domnívá, že trestné činy mohly být spáchány v souvislosti s tím, že dopravní podnik si formou směnky půjčil na nákup nových tramvají, a také podpisem dodatku k desetileté smlouvě s městem.
 
Dodatek podle Štiky způsobil, že dopravní podnik od města dostal letos zhruba o 4,5 miliardy korun méně, než kolik by potřeboval. Kvůli chybějícím penězům si pak podnik musel podle Štiky půjčit čtyři miliardy formou směnek. Podle Štiky se navíc současný management dopravního podniku zavázal ke splátce směnek v době, kdy neměl stroprocentní jistotu, že bude na splacení mít. Proto se podle něj může jednat o úvěrový podvod.
 
Prověrku smluv dopravního podniku provázejí tlaky různých skupin a snahy o diskreditaci některých lidí, mimo jiné šéfa auditorského týmu Václava Lásky. Výsledky analýzy město zveřejní do dvou týdnů.
 
zdroj: ČTK