Česká pošta varuje před podvodnými emaily

Česká pošta varuje před podvodnými e-maily, které vypadají jako oznámení o zásilce. Lidé by na ně neměli reagovat, protože hrozí zavirování počítače takzvaným trojským koněm. Pošta o tom informovala v tiskové zprávě. První vlna podvodných e-mailů napodobujících komunikaci pošty s klienty se objevila začátkem srpna. Nynější funguje na stejném principu, pouze se změnila doména, z níž jsou e-maily odesílány. 

"Upozorňujeme klienty, aby v žádném případě nereagovali na jakékoli výzvy, které obsahují adresu cpost@ceskaposta.net, nově pak její obměnu: cpost@ceska-posta.net," uvedl mluvčí pošty Ivo Mravinac. Podvodné e-maily jsou psány ve formě "Informace o zásilce", kde najde zákazník údaje o nedodání zásilky a upozornění na možné sankce, dodal mluvčí. Na neznámého pachatele, který zprávy rozesílá, již Česká pošta podala trestní oznámení. 
    
Pokud lidé podvodný e-mail prostřednictvím elektronické pošty dostanou, prosí pošta o jeho přeposlání na adresu info@cpost.cz. Při první vlně útoků z počátku měsíce si poště stěžovalo více než sto lidí. 
    
Ve zprávě je i odkaz na falešné stránky, kde lze údajnou zásilku sledovat. Po zadání bezpečnostního kódu je do počítače stažen ZIP soubor, který po rozbalení skrývá vir identifikovaný některými antiviry jako Gen:Variant.Symmi.17499. 
    
Podle dřívějšího vyjádření Jiřího Ptáčka ze společnosti NETservis jde o jeden z nejlépe provedených pokusů o získání citlivých dat z poslední doby. "Ačkoliv lze ve zprávě a na falešném webu narazit na několik pravopisných chyb a stylistických prohřešků, vypadá to poměrně důvěryhodně. Útočníkům také nahrává fakt, že se jedná o méně rozšířenou mutaci viru, kterou mnohé a hojně rozšířené antiviry zatím vůbec neodhalí," dodal. 
 
zdroj: ČTK