Právě se nacházíte:

Chcete si koupit ojetinu?

Nebývalý růst zájmu o ojetá auta nastartovala před několika lety pandemie covidu. Vzhledem k výpadkům výroby se ceny automobilů z druhé ruky vyšplhaly mnohdy nad pořizovací cenu nových vozů, které nebyly dostupné. Nyní se situace stabilizovala a spolu se začátkem cestovatelské sezóny roste i zájem o nákup aut. Pokud patříte mezi ty, kteří se poohlížejí po inzerátech a bazarech, přinášíme vám tipy na první tři kroky, které byste měli udělat po nákupu ojetiny.

Najděte si nejvhodnější povinné ručení

Bez povinného ručení nemůžete vyjet na silnici. Nejvhodnější neznamená nejlevnější. Zvažte své individuální potřeby a způsob, jakým budete automobil využívat. Pokud budete jezdit často a vyrážet na delší cesty, bude možná velmi praktické zahrnout do povinného ručení i asistenční služby, které se mohou prokázat jako neocenitelné v případě, kdy zůstanete stát například v zahraničí. V tom případě možná uznáte za vhodné připlatit několik set korun ročně za pocit jistoty. Rozsah asistenčních služeb proto dobře zvažte.

Stejná situace může být s výší pojistných limitů, které pokrývají při zaviněné havárii škody způsobené třetím osobám. Zákon stanoví jejich minimální výši na 35 milionů korun a plnění se vztahuje na škody na majetku a zdraví. To je na první pohled vysoká částka, nicméně mnoho řidičů už zjistilo opak, když zavinili například v mlze řetězovou havárii nebo nedali nedopatřením přednost plně naloženému kamionu.  

Základní servisní prohlídka se vyplatí

Pokud kupujete auto s jasně prokazatelnou servisní historií včetně záznamů o výměně provozních kapalin, máte situaci jednodušší. I v tomto případě je však třeba nechat zkontrolovat základní technický stav klíčových částí vozu, jako je například brzdový systém. Vhodná je také kontrola rozvodů a geometrie, která může zamezit rychlému nestejnoměrnému sjetí pneumatik. Ideální je kontrola vozu zahrnující i načtení dat z elektronického systému automobilu.

Pročistěte motor pomocí prémiového paliva

Usazené nánosy nečistot uvnitř motoru způsobují snížení účinnosti a výkonu motoru a v konečném důsledku jsou časovanou bombou, která snižuje jeho životnost. Nejjednodušší a vzhledem k pořizovací ceně ojetiny cenově zanedbatelný způsob, jak motor vyčistit a vrátit mu hladký chod, je načerpat několik nádrží prémiového paliva, které obsahuje speciální aditiva a čisticí molekuly podporující rozpuštění usazenin. Například OMV zvýšilo v loňském roce podíl čisticích molekul ve svých prémiových palivech a v současné době patří benzíny a diesely MaxxMotion k tomu nejlepšímu, co lze v tomto ohledu doporučit. Pokud se stanete členem věrnostního klubu OMV MyStation, můžete momentálně čerpat prémiová paliva OMV s výraznou slevou 3 koruny na litr. A teď už vzhůru za zážitky. Koupě vozu z druhé ruky je vždy určitým rizikem. Pokud ale necháte auto odborně zkontrolovat a dáte mu náležitou péči, bude vám jistě dobře sloužit.