Chodci dostávali pokuty, nejvíce za chůzi na červenou

Pražská policie sledovala kvůli konci školního roku chování chodců v silničním provozu. Důvodem byl zvýšený počet dopravních nehod, při kterých hrají roli právě chodci. Policisté jim rozdali kolem 130 pokut, většinou za přecházení na červenou, nebo mimo určené místo. Mezi řidiči bylo častým prohřeškem překročení povolené rychlosti. O bezpečnostní akci z minulého týdne ČTK informovala mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Několik stovek policistů se od úterý do pátku minulého týdne zaměřilo na přechody pro chodce, okolí škol a zastávky autobusů a tramvají. Lidé v ulicích podle Kropáčové nejčastěji chybovali, když přecházeli na červenou, nebo vyrazili mimo přechod. "Zjistili jsme 128 dopravních přestupků u chodců, z nichž 123 byla uložena bloková pokuta v celkové hodnotě 23.100 korun," dodala Kropáčová.

Kontrolu musely podstoupit téměř čtyři tisíce řidičů. Přestupek mělo podle policie na svědomí 656 z nich, zejména to bylo překročení rychlosti, špatný technický stav vozidla a nepoužití bezpečnostních pásů. Deset řidičů sedlo za volant s alkoholem v krvi. "Za všechny přestupky policisté uložili celkem 585 blokových pokut v hodnotě bezmála 230.000 korun a 68 přestupků oznámili správnímu orgánu," upřesnila mluvčí.
 
Podle policejní statistiky se od letošního ledna do května stalo v metropoli 255 nehod, zemřelo pět chodců. Proti stejnému období loni je to podle Kropáčové nárůst o 16 nehod.
 
zdroj: ČTK