Dienstbier je proti,aby neziskovky spolufinancovaly projekty z EU

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) nesouhlasí s návrhem ministerstva financí, aby se na spolufinancování evropských projektů začaly podílet samy neziskové organizace. Navrhuje, aby na sociální služby, začleňování a vzdělávání zbytek prostředků k penězům z fondů EU dál dával jen stát. Záměr dnes projedná vláda. Dienstbiera podpořila ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) či vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Při čerpání evropských peněz musí Česko doložit část financí, u prospěšných projektů to bývá 15 procent rozpočtu. Dosud celý tento podíl poskytoval stát. Podle nových pravidel, která navrhlo ministerstvo financí, by si neziskové organizace měly samy sehnat aspoň pět procent financí.
 
"Neziskové organizace zajišťují za málo peněz služby, které stát není schopen zajistit. Najednou se tu předkládají pravidla, která by jim v podstatě znemožnila v této činnosti pokračovat," řekl Dienstbier. Pokud by se podle něj spoluúčast zavedla, dokázalo by evropské finance čerpat jen pár organizací. Hrozilo by tak například omezení nabídky služeb pro postižené, seniory, lidi v tísni či rodiny s dětmi.
 
Jen z nového evropského operačního programu Zaměstnanost by Česko mohlo do roku 2020 získat téměř 2,14 miliardy eur (nyní téměř 59 miliard korun). Česko by tak mělo doložit skoro 12 miliard korun. Minimálně třetinu z této sumy by si měli podle nových pravidel sehnat sami realizátoři, tedy většinou neziskové organizace.
 
Řada jejich zástupců nápad kritizovala. Poukazují na to, že mnohé neziskovky tak na evropské finance nedosáhnou, protože by se jim od dárců a firem peníze na řadu projektů sehnat nepodařilo. Dienstbier s Marksovou věří, že pro svůj návrh o nulové finanční spoluúčasti získají podporu ostatních vládních kolegů.
 
zdroj: ČTk