Právě se nacházíte:

DIVOKÝ ŠPANĚLSKÝ DESIGN

Výstava věnovaná nejnovějšímu španělskému designu nazvaná BRAVOS nabízí pohled na mladou generaci španělských designérů. Jsou sice ovlivnění umělci jako Salvador Dalí, nebo Antoni Gaudí, ale jejich hlavní inspirací je internetový věk, nomádství a globalizace.

Neobvyklý designový boom nastal ve Španělsku na sklonku osmdesátých let, kdy země procházela demokratickou transformací a nabízelo se mnoho příležitostí nejen v umění, ale také v kreativním průmyslovém designu. Noví tvůrci pak díky vstupu Španělska do Evropské unie mohli studovat v zahraničí a mezinárodní kontext je dnes jejich hlavním poznávacím znamením. Patří k lidem, jimž není cizí ekologie a ohled na životní prostředí, ale také břitký vtip a ironie. Na rozdíl od předchozí generace jsou tito tvůrci mnohem praktičtější a pragmatičtější.

Dokáží nejen umělecky tvořit, ale také brát ohled na výrobní procesy firem s nimiž spolupracují, aniž by při tom museli dělat kompromisy. Pohybují se na rozhraní konceptuálního umění a světového průmyslového designu. V Praze můžete na výstavě věnované této nové a úspěšné generaci designérů spatřit lampy, židle, vyplétaná křesla, stojany na kuchyňské potřeby, reprobedny či taburety ve tvaru mužského pozadí i popředí a kromě samotných návrhů a výrobků také prezentace firem, které s designéry spolupracují. Dvacet jedna umělců mezi nimiž jsou taková jména jako Patricia Urquiola či studia Culdesac a díez+díez vybral slavný španělský kurátor, architekt a designový teoretik Juli Capella Samper. Ten také osobně výstavu zahájí a 4.10. v 17:00 si v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze můžete poslechnout jeho přednášku a komentovanou prohlídku výstavy. BRAVOS provází neobvykle zpracovaný 400 stránkový katalog s pojednáním nejen o mladé generaci designérů, ale o španělském smyslu pro design obecně.
 
BRAVOS
Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze od 4. 10.–25. 11.
Přednáška kurátora Juli Capella a komentovaná prohlídka výstavy 4. 10. v 17:00.