Do konce března zahájí sezonu polovina středočeských památek

Do konce března zahájí sezonu polovina středočeských památek. Návštěvníci tak budou moci vyrazit například na hrady Točník, Krakovec a zámky Konopiště a Veltrusy. Hrad Karlštejn a zámek Mníšek pod Brdy jsou otevřené celoročně. V roce 2015 budou ve středních Čechách různé akce připomínat památku Jana Husa i výročí Vídeňského kongresu. ČTK to sdělila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Jana Hessová. Oficiální návštěvnická sezona začíná první dubnový víkend. NPÚ ve středních Čechách spravuje 13 hradů a zámků. 

Na Točníku začala sezona už 1. března, tento víkend ho bude následovat Krakovec, kde několik akcí připomene 600 let od narození Jana Husa. Dvě stovky let od konání Vídeňského kongresu si turisté budou letos moci připomenou například na zámku v Mnichově Hradišti. "Správa zámku speciálně pro tuto sezonu nechala vyrobit dobové empírové kostýmy, které letos využije při divadelních prohlídkách a představeních," uvedla Hessová. 
    
Konopiště a Veltrusy otevřou návštěvníkům brány 28. března. Letos v červnu začne fungovat Edukační centrum Veltrusy, na zámku by také letos měly skončit rozsáhlé opravy za desítky milionů korun. Kasteláni tří nejznámějších středočeských památek, Karlštejna, Křivoklátu a Konopiště, přichystali poslední březnový víkend pro návštěvníky speciální akci. Pokud navštíví jeden z těchto tří hradů, vstup na další dva budou mít během tohoto víkendu za polovinu. 
    
Vzdělávání se budou lektoři Národního památkového ústavu letos věnovat podle Hessové ještě intenzivněji. "Zvyšující se oblibu těchto aktivit loni potvrdila i dvojnásobná návštěvnost," dodala mluvčí. Tým lektorů z NPÚ vytvořil programy například pro zámek Veltrusy nebo klášter Sázava. 
 
zdroj: ČTK