Důchodová komise se poprvé sešla, začne chystat konec 2. pilíře

Nová důchodová komise, která má připravit další reformní kroky v českém systému penzí, se dnes poprvé sešla a začala pracovat. Řešila zatím organizační záležitosti, první věcné jednání se uskuteční příští týden ve čtvrtek. Zaměří se na přesný postup zrušení části reformy Nečasovy vlády, tedy takzvaného druhého pilíře. ČTK to řekl předseda komise Martin Potůček. 

"Zrušení druhého pilíře je záležitost poměrně časově akutní. Od legislativního návrhu po přijatý zákon vede poměrně dlouhá cesta, budeme se zaměřovat především na tuto agendu," uvedl. Dnešní jednání se dotklo i poměru průměrného důchodu k průměrnému výdělku či vztahu důchodového a daňového systému. "Na věcněji zaměřených budoucích jednáních komise budeme muset přesněji vymezit, co bude v naší moci, a kompetenci, a kde budeme dávat inspiraci někomu jinému," dodal Potůček. 
    
Dnešního zasedání se účastnili politici a političky ze všech stran ve Sněmovně. Nechyběli zástupci ministerstev, odborů, zaměstnavatelů, České národní banky či České správy sociálního zabezpečení. Na setkání byl i Vladimír Bezděk, který v minulosti stál v čele dvou týmů, které chystaly podklady pro důchodovou reformu. 
    
Podle Potůčka má komise šest hlavních úkolů. Nejakutnějším je návrh přesného postupu zrušení druhého pilíře. Lidé mohou od loňska část odvodů do důchodového systému přesměrovat do vlastního spoření, od ledna 2016 by to už nemělo být možné. Dotkne se to asi 80.000 osob. 
    
Komise bude také hledat shodu na stanovení důchodového věku či na opatřeních pro posílení spoření na stáří, tedy nynějšího takzvaného třetího pilíře. Do něj by víc měli přispívat i zaměstnavatelé. Do penzí by se měla také víc promítnout zásluhovost a počet vychovaných dětí. Potůčkův tým by měl najít i nový model valorizace důchodů. Reformní kroky mají platit od roku 2017. 
    
Ve čtvrtek 22. května by se měla sejít poprvé kompletní komise - politici s vybranými experty. Vzniknout by měla webová stránka, kde by se měly objevit zprávy z jednání či informace o chystaných záměrech. K nim by lidé mohli posílat své připomínky. 
    
Vládní ČSSD v komisi zastupuje šéf jejího poslaneckého klubu Roman Sklenák, lidovce jejich místopředseda Jan Bartošek a ANO poslankyně Radka Maxová. Opoziční TOP 09 vysílá na jednání místopředsedu Miroslava Kalouska, komunisté poslance Miroslava Opálku, ODS poslance Adolfa Beznosku a Úsvit poslankyni Janu Hnykovou. Českomoravskou konfederaci odborových svazů reprezentuje Vít Samek. Své zástupce mají i zaměstnavatelé. 
    
Tým má doplnit několik expertů. V komisi má být ekonom, demograf či sociolog. Podle Maxové mají politici do pátku dostat životopisy kandidátů, v úterý z nich vyberou. Třeba ČSSD nominovala expremiéra Vladimíra Špidlu, profesora Jaroslava Vostatka a analytika odborů Martina Fassmanna, ANO pak profesorku Lucii Kozlovou, Partika Nachera a Věru Švejdovou. 
    
Druhý pilíř prosadila vláda Petra Nečase. ČSSD od počátku slibovala, že ho po svém nástupu k vládě zruší. "Nám v podstatě nezbývá nic jiného, než druhý pilíř ukončit. Zákon předpokládá, že každý fond musí získat do dvou let 50.000 klientů. To se nestalo," uvedl Sklenák. Podle něj má komise najít shodu nad jednotlivými opatřeními, aby systém vydržel delší dobu beze změn. 
    
Jednotlivé strany mají o úkolech komise své představy. Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka by se zásluhovost neměla posílit jen podle toho, kolik člověk ze mzdy do systému odváděl, ale i podle počtu potomků. Část jejich odvodů by se mohla rovnou vyplácet v penzi jejich rodičům. "Vypadá to, že by si některé naše myšlenky mohla komise osvojit," uvedl Bělobrádek. 
    
ANO má pro jednání tři priority. "Je potřeba otevřít téma stejného důchodu pro ženy a muže, když se srovnává jejich důchodový věk. Druhým úkolem je prosadit spravedlivý, transparentní zásluhový systém, třetím pak pravidelné přehodnocování důchodového věku ve vazbě na dobu dožití," řekla Maxová. 
    
Úsvit chce v komisi prosazovat, aby důchody rostly všem stejně. "Nemyslíme si, že by se důchody dál měly zvyšovat procentuálně, doplatí na to ti s nejnižšími příjmy," uvedla Hnyková. Hnutí bude prosazovat i zavedení minimální penze, a to 8300 korun. Úsvit má podle svého lídra Tomia Okamury také jiný "politický náhled" na posilování zásluhovosti, staví se proti němu. 
    
Odbory by rády prosadily dřívější důchod či jiné zajištění pro lidi z náročných profesí, přiblížil Samek. 
 
zdroj: ČTK