Festival La Película spouští předprodej. Uvede favority národních cen Goya i posledního Almodóvara

Festival španělských filmů La Película se uskuteční od 18. do 23. února již tradičně v pražském kině Světozor. Od 20. února do 23. února budou španělsky mluvené filmy k vidění i v brněnském kině Scala a mezi 24. a 26. únorem se přehlídky usídlí v kině Central v Hradci Králové a v ostravském Minikině. 

Pouhých 14 dní zbývá do začátku festivalu La Película, který již podeváté představí tuzemskému publiku to nejlepší ze současné španělsky mluvené kinematografie. V pečlivě sestaveném programu nechybějí favorité nadcházejících španělských výročních cen Goya, poslední film z dílny jednoho z nejznámějších španělských režisérů současnosti Pedra Almodóvara či snímky okupující první příčky žebříčků návštěvnosti španělských kin. Program však letos nebude patřit pouze současné produkci: vedle aktuálních snímků sáhl dramaturg David Čeněk i do filmových archivů a návštěvníci se tak mohou těšit na speciální cyklus věnovaný držitelům čestného ocenění Goya. Speciální kolekce nabídne jedinečný průřez posledními dvaceti lety španělské kinematografie a díky rozmanitosti žánrů i zpracovaných témat získají diváci představu o tamní filmové tvorbě v celé její šíři.
Festival pořádají Velvyslanectví Španělska v Praze, Institut Cervantes a kino Světozor, hlavním partnerem je společnost Telefónica Czech Republic. Vstupenky v ceně 80 až 110 Kč je možné již nyní rezervovat prostřednictvím webových stránek jednotlivých kin. Kompletní program je k dispozici na www.lapelicula.cz a na https://www.facebook.com/LaPeliculaCZ.
V průběhu šesti dnů představí festival La Película na dvě desítky celovečerních snímků, dokumentů i krátkých filmů, mezi nimiž nebudou chybět aktuálně nejúspěšnější počiny španělské produkce. K nim bezpochyby patří i psychologické drama Patnáct let a jeden den či bláznivá hororová komedie Čarodějnice ze Zugarramurdi, které si mezi sebou rozdělily hned 17 nominací na Cenu Goya.
Drama Patnáct let a jeden den ceněné režisérky Gracie Querejety zpracovává téma dospívání, stárnutí a mezilidských vztahů nahlížené očima patnáctiletého dospívajícího chlapce. Oproti tomu Čarodějnice ze Zugarramurdi jsou od první do poslední minuty demonstrací typického španělského humoru. Poslední snímek známého režiséra Álexe de la Iglesia v sobě spojuje nadsázku, morbiditu, satiru na klišé o španělském machismu i ironický náhled na separatistické tendence některých oblastí. Do podobné kategorie spadá i nejnovější snímek Pedra Almodóvara Rozkoš v oblacích. Španělský mistr černého humoru a zákrutů lidské duše včetně jejích poklesků hledal inspiraci v Hollywoodu a svým příznivcům tentokrát naservíroval takzvanou screwball (ztřeštěnou) komedii se vším všudy.
K diváky i kritikou ceněným snímkům patří argentinsko-španělské drama Německý doktor Wakolda. Významná argentinská režisérka Lucía Puenzo, proslulá tím, že se ve svých filmech zabývá značně kontroverzními tématy, své pověsti dostála i tentokrát. Na filmové plátno převedla svůj stejnojmenný román o Josefu Mengelem a jeho ilegální argentinské emigraci.
Do značné míry kontroverzní je i jeden ze zástupců dokumentární tvorby s příznačným názvem Zavraždí mne. Tento investigativní dokument vypráví překvapivý příběh zavražděného guatemalského advokáta, který před svou smrtí natočil krátké video, ve kterém ze své vraždy obviňuje prezidenta Álvara Coloma. Video dosáhlo obrovské sledovanosti a vyústilo v protesty po celé zemi.
Všem milovníkům kinematografie je určený film Snílci režiséra Jonáse Trueby.  Na 16 mm kameru natočený snímek je poctou filmařskému umění. Vypráví o touze točit filmy, o tom, co dělají filmaři, když právě netočí, o ztraceném čase, o nekonečných rozhovorech, pitkách a večeřích, ale i přátelství či samotě.
Cyklus snímků filmových tvůrců oceněných cenou Čestný Goya za dlouhodobý přínos španělské kinematografii se snaží především ukázat rozmanitost domácí produkce a žánrovou kontinuitu. Mezi oceněnými tak nalezneme režiséry, jako jsou Antonio Mercero, Mario Camus nebo Josefina Molina, herce Manuela Alexandra, Alfreda Landu či herečku Conchu Velasco.
Výběr snímků přibližuje různé umělecké generace i rozmanité filmové žánry. Ve výběru dramaturgie jsou zastoupeny  realistické filmy, například snímky Vítej doma! či Hvězdná louka, historické filmy jako výpravný Esquilache, ale nechybějí ani komorní dramata, jež reprezentuje například westernové Nedělní světlo. Španělská kinematografie byla vždy silná svou hororovou produkcí, již na festivalu zastupuje příběh se satanistickým tématem Paměti padlého anděla.

 

Pořadatelé festivalu: Velvyslanectví Španělska v Praze, Institut Cervantes, Kino Světozor
Hlavní partner: Telefónica Czech Republic, a. s.
Za podpory: Europa Cinemas, Ministerstva kultury, Magistrátu města Brna
Partneři: OHL Central Europe, a. s., KATAFORESIS CZ, s. r. o.
Zvláštní poděkování: Ministerstvo zahraničních věcí a spolupráce Španělska
Mediální partneři: Cinema, Citybee, České noviny, Expats, Filmserver, Kulturní čtrnáctideník A2, Metro, Musicserver, Radio 1, Radio Color, Radio Wave