Hasiči loni zachránili o třetinu více lidí než v předchozím roce

Hasiči v loňském roce evakuovali nebo bezprostředně zachránili z ohrožených prostor o třetinu více lidí než v roce 2011. Loni takto pomohli téměř 70.000 lidem. Počet usmrcených při požárech mírně klesl, naopak počet zraněných vzrostl z 1150 na téměř 1300 lidí. Celkově požárníci loni zasahovali u více než 100.000 událostí, což představuje pouze mírný, tříprocentní nárůst. Novinářům to dnes oznámil šéf hasičů Drahoslav Ryba. 

Ze 104.000 událostí likvidovali hasiči loni o tři procenta méně požárů, jejich počet klesl těsně pod hranici 20.000. Šéf hasičů ale upozornil na poměrně výrazný nárůst zásahů u dopravních nehod. V roce 2011 asistovali hasiči u 17.000 nehod, loni to bylo o dva tisíce vyšší číslo. 

Nejčastější příčinou požárů byla technická závada zařízení, která byla následována nedbalostí dospělých. U více než 1600 požárů se podle ředitele hasičů podařilo prokázat, že byly zapáleny úmyslně. 
    
Rybův náměstek pro ekonomiku Slavomír Bell pak sdělil, že letos budou mít hasiči k dispozici zhruba stejný objem prostředků jako loni. V loňském roce přitom proti roku 2010, kdy měl sbor na útraty více než osm miliard, hospodařil rozpočtem sníženým o 23 procent. "My tvrdíme, že je příznivě nastaven," podotkl Bell k tomu, zda by se letos neměli hasiči potýkat s nedostatkem financí. 
 
zdroj: ČTK