Hasiči od nedělního rána zasahovali kvůli větru více než 500krát

Hasiči kvůli silnému větru, který se přehnal přes Českou republiku, vyjeli od nedělního rána k více než 500 případům. Odstraňovali zejména spadlé stromy ze silnic, aby je zprůjezdnili. Práce budou pokračovat i dnes, sdělila ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru (HZS) Nicole Zaoralová. Dodala zároveň, že hasiče zaměstnalo také 70 požárů, což je o třetinu více proti dlouhodobému dennímu průměru. 

Od neděle až do dnešní sedmé hodiny ranní hasiči vyjeli celkem 541 krát, přičemž denní průměr je 154 výjezdů. Napilno měli od nedělního rána do šesté hodiny večer, kdy se vítr uklidnil. Kromě stromů padlých na silnice, budovy, auta či koleje, zajišťovali také uvolněné reklamní panely či střešní krytiny. V terénu se vystřídalo více než 3500 profesionálních a dobrovolných hasičů. 
    
Jen na jihu Čech hasiči zasahovali na padesáti místech. Nejvíce je zaměstnaly popadané stromy na Českokrumlovsku a Jindřichohradecku. Popadané větve přerušily rovněž provoz na železnici, zpožděno bylo několik rychlíků. Nejvíce foukalo na západě kraje v Kocelovicích, kde přístroje naměřily náraz větru o síle přes 87 kilometrů v hodině, podobně jako na Churáňově, řekl dnes ČTK českobudějovický meteorolog Jaroslav Hintermüller. Zraněn nebyl nikdo. 
    
K desítkám událostí vyjížděli také na Vysočině, a to zejména na Třebíčsku, Jihlavsku a Žďársku. I tam se všechny výjezdy obešly bez zranění osob. "Celkem vyjeli hasiči v Kraji Vysočina k 67 technickým pomocím. V rámci výpomoci mezi kraji řešili dalších pět případů, a to v Jihomoravském kraji," uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Podle meteorologů by měl dnes během dnes na Vysočině vát vítr o rychlosti 20 až 25 kilometrů v hodině, který může v nárazech přesáhnout 50 km/hod. Večer bude vítr slábnout. 
    
Tři desítky popadaných stromů odklízeli i hasiči v Libereckém kraji. Nejhorší byla situace na Českolipsku. Vítr v Libereckém kraji o víkendu zdaleka nedosahoval rychlostí, které naměřily stanice například v sousedním Ústeckém kraji. 
 
zdroj: ČTK