Hejtman Řihák rezignuje na funkci, vyhoví tak výzvě spolustraníků

Krajští radní za ČSSD vyzvali ve čtvrtek hejtmana k rezignaci na schůzce, na níž se řešilo další směřování krajského vedení. Z funkce měl odejít do dnešního jednání krajského zastupitelstva, jinak mu hrozilo odvolání. "Když se fotbalový tým rozhodne vyměnit svého kapitána, tak kapitán by měl udělat vše pro to, aby se hra ještě zlepšila a aby byli diváci spokojení. Já jako sociální demokrat vždycky udělám to, co je důležité pro sociální demokracii. A pro sociální demokracii je důležité to, abychom táhli za jeden provaz," prohlásil dnes Řihák.

V tisku se už dříve objevily informace o tom, že se schyluje ke střetu mezi Řihákem a jeho náměstkem Milošem Peterou, který je šéfem krajské buňky ČSSD. Právě Petera už avizoval, že je připraven Řiháka ve funkci nahradit. ČTK a Českému rozhlasu dnes řekl, že bude jako statutární náměstek nyní řídit kraj do zvolení nového hejtmana. O nominaci na nového hejtmana podle Petery rozhodne ve středu krajský výkonný výbor ČSSD. Podle Petery by se dnešní zastupitelstvo mohlo přerušit a pokračovat v pátek, kdy bude nový hejtman zvolen. Pokud by se Petera stal hejtmanem, bude rezignovat na poslanecký mandát, a to k 31. srpnu. "Mám ještě v Poslanecké sněmovně nějaké povinnosti, které musím udělat," dodal.
 
ODS označila za pokrytecké, jak se ČSSD s Řihákem rozloučila, že mu zastupitelé děkovali a předali květiny. "Všichni ti, co mu dnes tleskali, na něm klečeli, aby odstoupil," prohlásil boleslavský primátor Raduan Nwelati. Podle šéfa středočeské ODS Jana Skopečka to dnes na zastupitelstvu paradoxně vypadalo, že odchází jeden z nejúspěšnějších hejtmanů.
 
Středočeskou ČSSD v minulosti zmítaly různé spory, organizaci rozdělila například volba zástupce krajské organizace v celostátním předsednictvu sociální demokracie. Spory ožily i kvůli loňským povodním, kdy někteří radní navrhovali, aby šlo více peněz na likvidaci povodňových škod. Hejtman to tehdy kritizoval, protože údajně jednali za jeho zády.
 
zdroj: ČTK