Hygienici opět nezakázali žádný dětský tábor, ale přibylo epidemií

Hygienici nemuseli o letních prázdninách uzavřít stejně jako loni ani jeden dětský tábor, kvůli velmi horkému počasí ale přibylo epidemií. Loni jich měli hygienici nahlášeno z dětských pobytů deset, letos jich bylo jednou tolik. Současně uložili za zjištěné hygienické nedostatky 88 pokut v celkové výši 115.800 Kč. ČTK to dnes sdělilo ministerstvo zdravotnictví. 

"Letošní sezona byla krajskými hygienickými stanicemi hodnocena jako klidná, a to i přesto, že bylo nahlášeno 20 epidemických výskytů infekčních onemocnění. Tento zvýšený výskyt souvisí s vysokým počtem tropických dnů, které charakterizovaly letošní léto," uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. 
    
Hygienici zkontrolovali téměř 1500 dětských rekreací, nejvíce nedostatků se týkalo stravování a ubytování dětí, vedení zdravotnické dokumentaci a podmínek pro osobní hygienu. Prohřešky byly i v ohlašovací povinnosti. Závady našli hygienici i při kontrole samostatných provozoven, které zajišťovaly stravování dětí.
    
Kvůli závažným nedostatkům nechali hygienici na dva dny uzavřít i jeden neohlášený tábor. Poté, co provozovatel provedl generální úklid celého areálu a odstranil hygienické prohřešky, byl tábor znovu otevřen. Dětem bylo po tu dobu zajištěno náhradní ubytování a stravování. 
    
Letos se uskutečnilo podle ministerstva 2091 dětských rekreací, o stovku více než loni. Na tábory vyjelo přes 190.000 dětí, přičemž nejvíc se jich rekreovalo v Jihočeském kraji, na Vysočině a ve Středočeském kraji. 
 
zdroj: ČTK