INSPIRACE: KOUZELNÉ VÁNOCE SEVERU

Romanticky nasvícené zahrady s lucerničkami a svíčkami přímo vybízí k posezení, i když venku řádí zima. Ale severské interiéry, svátečně vyzdobené, mají také své neodolatelné kouzlo. Stačí v Praze zakoupit pár originálních doplňků v bílé či stříbrné barvě a do Vašeho domova rázem přenesete náladu pohádkových, sněhově třpytivých Vánoc. Nejen vánoční ozdoby přední dánské firmy Lene Bjerre Design nabízí nově interiérový butik À LA MAISON.

K Vánocům neodmyslitelně patří svíčky, třpytivé ozdoby, andílci a vůně purpury, vanilky či skořice. Atmosféru klidu a pohody nejen doma, ale i za okny pomůže snadno navodit vhodný výběr ozdob, doplňků a vůní z aroma difuzérů či katalytických lamp.

Vánoční ozdoby se dnes dají koupit téměř v každém obchodě, mnozí z nás ale před unifikovanými tvary a barvami dávají přednost originalitě a tradici. Značka Lene Bjerre Design uvádí na trh v kolekci Christmas Genuine ručně vyráběné ozdoby z foukaného skla. Výroba ctí tradiční sklářské postupy – každá ozdoba je foukaná ústy, následně vyřezaná a vypilovaná do nejmenších detailů. K dozdobení se používá lité sklo, do něhož je navíc přidáno zlato, stříbro a platina, které ještě vylepšují výsledný efekt.
 
„Celá výroba včetně dozdobení je ruční. Každá ozdoba také nese podpis řemeslníka, který ji vyrobil. Jedná se o malou značku viditelnou jen dobře trénovaným okem. Podpis má však důležitou úlohu – z ozdoby vytváří unikátní kus umění a má velkou cenu zejména pro sběratele,“ vysvětluje Lenka Kocourková, majitelka interiérového butiku À LA MAISON, který sortiment značky Lene Bjerre Design prodává.
 
Tato dánská firma na letošní Vánoce připravila také kolekci Grace, inspirovanou prastarými výrobky. Vánoční ozdoby, čajové svíčky nebo ubrousky jsou vyzdobeny populárními vintage motivy, které dotvářejí útulnou atmosféru a příjemný pocit očekávání známý z dětství. Motivy pochází především z Německa, kde se líbivé barevné obrázky vyráběly už ve druhé polovině 19. století za použití litografické techniky tisku. Obrázky s výhradně vánočními motivy např. andělíčků později doplnily i romantické motivy květin, pohádkových postav nebo hodných dětí. 
 
Za okny na zasněžené zahradě či balkóně se krásně vyjímají lucerny. Světlo svíčky uklidňuje a dotváří sváteční vánoční atmosféru. 
 
Klid a pohodu v interiéru zase snadno navodí příjemné vůně, třeba skořice, vanilky či purpury. Katalytické lampy či aroma difuzéry jsou jejich ideálním zdrojem. Vůni uvolňují dlouhodobě a postupně a navíc v interiéru dobře vypadají.