JAK VYBRAT VHODNÝ SVATEBNÍ DAR? PRAKTICKÉ I ORIGINÁLNÍ TIPY PRO VÁS

Svatební dary jsou nejen vyjádřením poděkování za pohoštění na svatební hostině. Podle etikety mají úzce vymezený účel, a to vybavit novomanželům jejich domácnost. Není proto divu, že kroky svatebních hostů často míří i do butiků s interiérovými doplňky.

Některé páry nechávají výběr svatebních darů na hostech, mnozí již ale využívají tzv. svatební listy, které zavádí čím dál více prodejen. Speciální svatební seznamy totiž šetří hodiny vymýšlení, brouzdání obchody a nakonec třeba koupení daru, který se novomanželům nemusí hodit, líbit, anebo který koupí více hostů zároveň.

„Na svatební list doporučujeme zapsat dárky v různých cenových relacích, aby si každý z hostů mohl vybrat podle svých finančních možností. A také vymyslet více darů než je hostů, což zaručí že i ti, kteří kupují dárek mezi posledními, budou mít stále z čeho vybírat. Hosté pak jednoduše zajdou do naší prodejny a vyberou dárek, který považují za nejvhodnější. Po zakoupení se položka ze svatebního listu vyškrtne a již nikdo z oslovených nebude moci koupit to samé,“ vysvětluje princip fungování Lenka Kocourková, majitelka butiku À La Maison, který tuto službu nabízí.
 
Mezi vděčné a novomanželi často chtěné dary patří zejména kvalitní ručníky, osušky, povlečení, polštáře a peřiny. Tedy zboží, které je sice běžně k dostání, ale bez kterého se nikdo z nás neobejde. A hlavně, do jehož kvality se opravdu vyplatí investovat. Větší dary obvykle na svatebních listech doplňují drobnější předměty, aby bylo zastoupeno co nejvíce cenových kategorií. „Vhodné jsou například doplňky do koupelny, kosmetické balíčky či vonné svíčky. Tyto dárky kupují také zákazníci, kteří jsou zváni na svatbu, kde si novomanželé do domácnosti již nic nepřejí a preferují spíše finanční příspěvky, třeba na cestování. Ale hostům bývá žinantní přijít jen s obálkou s penězi. Proto ji doplňují drobnou maličkostí, která potěší,“ doplňuje Lenka Kocourková.
 
Oproti tomu aroma difuzéry fungují na bázi odpařování a jsou tedy tzv. statickým osvěžovačem vzduchu. Lahvičky obsahují směs přírodních aroma olejů, v balení jsou rovněž bambusové tyčinky, jejichž prostřednictvím je vůně rozptylována do vzduchu. Vonět vydrží několik měsíců, poté stačí jen dolít olej a vyměnit tyčinky za nové. Originálním a navíc velmi dekorativním dárkem jsou aroma difuzéry a katalytické lampy. Lampy fungují na bázi rozptylu katalytickým spalováním, díky kterému ze vzduchu odstraňují mikroorganismy i zápach. Vzduch navíc nejenže vyčistí, ale rozptýlí do něj vonnou esenci.
 
Dárkem, kterým většinou nelze nic pokazit, jsou svíčky. Pokud jsou navíc kvalitní a vkusné, sklidí jistě velký úspěch. Například svíčky značky Ilanga jsou charakteristické enormně dlouhou dobou hoření – až 300 hodin. Snoubencům navíc zprostředkují romantický i exotický zážitek ještě před samotnou svatební cestou. Díky designérce značky, nadšené cestovatelce Valérii Bietlot, nabízí vůně z celého světa. Je tak možné si přivonět třeba k amazonskému pralesu, průzračné vodě Karibiku nebo západu slunce v Grand Canyonu.
 
Milovníky knih potěší kolekce vonných svíček a difuzérů značky Paddywax s názvem Library. Unikátními vůněmi vzdává hold spisovatelům, jako byli Lev Nikolajevič Tolstoj, Jane Austen, Edgar Alan Poe nebo Oscar Wilde. Difuzéry i svíčky jsou zabaleny v krabičkách připomínající tradiční knihy s látkovými hřbety. 
 
Mezi dary, které je možné si troufnout koupit, pokud svatebčané nevytvořili seznam, patří třeba dárkové sety koupelové kosmetiky. „A samozřejmě i dárkové poukázky v různých peněžních hodnotách. Ty jsou elegantním řešením, pokud nechceme dávat peníze a zároveň novomanželé nevytvoří seznam, ze kterého je možné dárky vybírat,“ radí Lenka Kocourková. 
 
Bez instrukcí naopak není vhodné kupovat povlečení, přehozy, polštáře či třeba župany. U těchto věcí je dobré přesně vědět, jaký typ, velikost a případně barevnost novomanželé preferují. 
 
Mezi svatební dary, které novomanželé ocení, patří také kvalitní doplňky do koupelny. Elegantní interiér dotvoří například dávkovač mýdla s perletí, k rustikálnímu stylu zase skvěle pasuje džbán z kolekce Lene Bjerre.