Jubilejní MFF v Karlových Varech ocení Ivu Janžurovou

Padesátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který se uskuteční letos od 3. do 11. července, udělí cenu za přínos české kinematografii Ivě Janžurové. V nové znělce se představí loňský držitel Křišťálového glóbu Mel Gibson. Na dnešní tiskové konferenci v Praze to oznámil prezident Jiří Bartoška. 

Zahájení jubilejního ročníku organizátoři pojmou jako oslavu filmu a filmových fanoušků, kteří na festival jezdí a dělají ho mimořádným - loni bylo vydáno 131.000 vstupenek. Na zahájení naváže filmová noc doplněná koncertem kapely Lucie, audiovizuální show performera Vladimira 518 a projekce celovečerního dokumentu Miroslava Janka Filmová lázeň mapující minulé ročníky. K výročí vyjde kniha umělecké poradkyně Evy Zaoralové Příběh festivalu. 
    
Znělka s Gibsonem má vzniknout začátkem května v Los Angeles. Martin Krejčí, který na projektu těchto vtipných upoutávek spolupracuje s Ivanem Zachariášem, natočil například znělky s Jiřím Menzelem a Helen Mirrenovou. 
    
Janžurová je držitelkou dvou Českých lvů (Co chytneš v žitě, Výlet), za divadelní role získala Radokovu cenu i Thálii. V činohře Národního divadla vytvořila od roku 1987 desítky rolí, letos byla uvedena do Dvorany televizní slávy. V roce 2006 jí prezident republiky udělil Medaili za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění. 
    
"Zatím ještě nevíme, jaký film v rámci jejího ocenění uvedeme. Dali jsme jí k uvážení například Kočár do Vídně, Morgianu či Petrolejové lampy, ale vybrat si musí ona," řekl Bartoška ČTK. 
    
Tradice festivalu sahá až do roku 1946, kdy se v Karlových Varech a Mariánských lázních konal první, tehdy ještě nesoutěžní ročník. Novodobá historie se začala psát před 22 lety s příchodem organizačního týmu, sdruženého kolem Bartošky a umělecké ředitelky Evy Zaoralové. Festival si mezi elitou mezinárodních filmových přehlídek nejvyšší kategorie dokázal najít své místo a především svůj charakter. Vyhlášen je neopakovatelnou atmosférou, vstřícností k filmovým fanouškům a otevřeným prostředím, v němž se může v jednom sále potkat filmová hvězda s běžným divákem. 
    
Audiovizuální představení skupiny SPAM s názvem KV 50 bude při zahajovacím večeru postaveno na volné umělecké recyklaci padesátileté historie karlovarského festivalu. "Hlavním výrazovým prostředkem bude originální způsob synchronizace video obrazu, zvuku a laserové grafiky," charakterizoval projekt Vladimir 518. 
    
Díky rekonstrukci získá letos festival nové prostory v Národním domě, kde vznikl sál s kapacitou více než 300 míst. Jde o bývalé varieté, které bylo v provozu od roku 1901. V polovině 80. let tu vznikaly scény k seriálu Cirkus Humberto; jedním z protagonistů byl tehdy i Bartoška. 
    
Podle šéfa programu Karla Ocha bude zařazen Týden libanonského filmu i Pocta Larise Šepiťkové (1938-1979, režisérky ukrajinsko-íránského původu, která tu za svůj film Pot z roku 1963 získala cenu za nejlepší debut. Jubilejní ročník připomene i herecké mistrovství dvou předčasně zesnulých mimořádných osobností amerického filmu. Budou jimi John Cazale (1935-1978) a Chris Penn (1965-2006).
 
zdroj: ČTK