Kabinet podpořil dobrovolnou registraci dětských skupin

Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) dal kladné stanovisko k poslanecké novele, která má zavést dobrovolnou registraci dětských skupin. Navrhuje v ní ale některé úpravy, například přesnější vymezení dětské skupiny tak, aby jednoznačně nezahrnovala poskytovatele obvyklých volnočasových aktivit.

Zákon o dětských skupinách prosadila Sněmovna v listopadu, když přehlasovala veto prezidenta Miloše Zemana. Norma dává rámec zařízením, která začala vznikat v reakci na nedostatek míst ve standardních mateřských školách. Předpokládá mimo jiné jejich povinnou registraci a splnění hygienických podmínek.
 
Některá zařízení, například lesní školky, tvrdí, že podmínky nemohou splnit. Dobrovolnou registraci kvůli tomu navrhoval už Senát, poslanci s jeho verzí nesouhlasili. Zeman to ve zdůvodnění svého veta kritizoval. Zákon podle něj alternativy péče o dítě omezuje pouze na jeden druh registrovaných subjektů splňujících přísné podmínky plynoucí ze zákona.
 
Poslanecká novela by to měla vyřešit. Přináší i další změny, například ohledně daňových výhod. Dosáhnout by na ně měla jen registrovaná dětská zařízení a rodiče dětí, které budou chodit právě do nich. Vláda ale upozornila, že předloha by bez úprav pasáží o daních bezdůvodně, čistě podle formálních kritérií, znevýhodnila podnikové a soukromé mateřské školy, soukromé jesle nebo dětská centra s mateřskou školou.
 
V dětské skupině může být podle zákona nejvýše 24 dětí. Provozovatel skupiny s rodiči uzavírá smlouvu, musí mít plán výchovy a péče a vhodné prostory a personál. Požadavky jsou mírnější než u školek. Provozovatel také určuje výši úhrady nákladů za péči o dítě. Poslaneckou novelu by mohla Sněmovna začít projednávat na lednové schůzi.
 
zdroj: ČTK