Koalice soukromých lékařů bude jednat s Němečkem o penězích

Koalice soukromých lékařů požaduje, aby od ledna dostali přidáno také lékaři v soukromých ambulancích. Jejich zástupci chtějí na dnešním setkání od ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) vysvětlení jeho výroku, že všechny peníze získané navýšením odvodů státu půjdou na růst platů zdravotnických pracovníků v nemocnicích a některých zdravotnických zařízeních. 

Pro podporu svých požadavků jsou zástupci soukromých lékařů připraveni obrátit se na veřejnost a předsedy politických stran. 
    
Z vyšších odvodů státu za děti, důchodce či nezaměstnané by zdravotnictví mělo v příštím roce získat navíc téměř dvě miliardy korun. Stát platí za zhruba šest milionů státních pojištěnců kolem 60 miliard korun ročně. Měsíčně je to za jednoho pojištěnce 845 korun, od ledna by částka měla stoupnout na 904 korun. 
    
Mluvčí Koalice soukromých lékařů a předseda Sdružení soukromých gynekologů Vladimír Dvořák ČTK řekl, že ambulantní péče zaměstnává tisíce lékařů a sester, kteří nemohou být vyjmuti z platového navýšení. Preferování státních a krajských nemocnic je podle něj vůči privátní sféře diskriminující a může ohrozit kvalitu a dostupnost ambulantní péče. 
    
Koalice soukromých lékařů považuje za nejschůdnější přidat lékařům přes seznam výkonů a přes režie, které odrážejí právě personální náklady. 
    
Seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami je nyní v připomínkovém řízení. 
 
zdroj: ČTK