Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Kubice chce snížit počty velitelů, policie musí ušetřit na platech

27. 07 2012 | Ministr vnitra Jan Kubice předloží vládě za měsíc návrh změn organizace a počtu policistů tak, aby o půl miliardy korun snížil požadavky na mzdy pro policisty na příští rok. Ve středu ministry seznámil se srovnávací analýzou, podle níž obstarává v Česku stejnou nebo podobnou agendu víc policistů než v okolních zemích a Česko je v počtu policistů na špičce zemí východní Evropy. Policejní prezident Petr Lessy kvůli tomu požádal Kubiceho o schůzku.

V posledních letech sice početní stav klesl, ale pouze přirozenými odchody, nikoli reorganizací, uvedl Kubice. Neubylo tak policistů v řídících funkcích s vyššími platy, naznačil ministr, kudy se má další vývoj v policii ubírat.

"Policejní prezident požádal ministra vnitra a jeho prvního náměstka o schůzku, protože mu jsou z tiskového prohlášení po jednání vlády některé závěry nesrozumitelné. Do té doby se k tomu už dále vyjadřovat nechce," řekla ČTK mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká. Šéf Nezávislého odborového svazu policie Milan Štěpánek se stejně jako Lessy domnívá, že není zcela zřejmé, co z dnešního jednání plyne. Požádal proto kancelář ministra také o schůzku. "Myšlenka, že by se ušetřilo 440 milionů korun na vedoucích funkcích, je nereálná. Vypadá to spíše jako problém odložený o měsíc," řekl ČTK.

Pro příští rok počítá podle dosavadního návrhu ministerstvo vnitra s 38.996 služebních míst u policie. Jedná se o počet, který je sice o 1385 služebních míst nižší než je systemizovaný počet pro letošní rok, ale ve skutečnosti se blíží současnému stavu policistů. Ve služebním poměru jich k 1. červenci působilo 38.776. Navrhovaný rozdíl je oproti skutečným současným stavům vyšší o 220 systemizovaných služebních míst.
 
Na mzdy policistů zatím ministerstvo počítá s částkou 14,65 miliardy korun korun, což se souvisejícími výdaji činí 19,78 miliardy korun. To představuje pro stanovený počet a organizační rozložení policistů měsíční průměr 31.311 korun. To odpovídá skutečným mzdám u policie v loňském roce. Celkově by tak policie potřebovala příští tok 439 milionů korun víc než letos, vláda s tím však nesouhlasí. Kubice má přinést nová čísla za čtyři týdny.
 
Ve středu vláda schválila úspory ve vzdělávání policistů, rozhodla o zrušení tří ze šesti škol, a to v Praze-Ruzyni, Jihlavě a Brně. Návrh vytvořila skupina odborníků s odboráři a výsledkem má být úspora až 144 milionů korun. Budovy chce vnitro dále využívat jako oddělená školicí centra.
 
Tři zbylé školy se zaměří na různé specializace: v Praze to bude například výuka pořádkové a dopravní policie, jazyková příprava a speciální řidičský výcvik, v Pardubicích kriminální policie, ochrana utajovaných informací, krizové řízení nebo pyrotechnika a v Holešově cizinecká policie, zbraně a střelivo a střelecká příprava.
 
Změny se podle vnitra netýkají Policejní akademie ČR v Praze, protože je státní vysokou školou, kterou zřizuje zákon, zatímco u ostatních škol je zřizovatelem vnitro. Plánovaný počet zaměstnanců na policejních školách bude celkově 252, to je o 83 systemizovaných pracovních míst policistů méně než dosud.
 
zdroj: ČTK

Diskuse

Čtěte více

Unikátní „mikrovlnka“ FT4 již brzy dokáže opravit výtluk či trhlinu na silnici za pouhých 15 minut

Česká společnost FUTTEC, autor patentu na unikátní systém celoročních oprav poruch asfaltových vozovek (výtluků a trhlin) prostřednictvím mikrovlnné technologie, se ve spolupráci se státním ...

Důležitá pravidla a několik tipů pro bezpečné cestování v letošním létě

Mnoho měsíců různých opatření a přísných omezení spojených s kontrolou šíření pandemie covid-19 je za námi. A většina z nás se těší na zaslouženou dovolenou. V boji s pandemií nemáme ale stále ...

Roste zájem o investice do nemovitostí. Vyplatí se investovat přes nemovitostní fond?

V poslední době stoupá zájem o investice do nemovitostí, jak hlásí řada developerů i realitních kanceláří, včetně společnosti Bidli holding. Mezi výhody především těch rezidenčních, patří ...

Příští týden otevřou tramvaje a autobusy přední dveře

Od příštího pondělí budou moci lidé nastupovat do autobusů a tramvají i předními dveřmi, také si budou moci sednout na přední řadu sedadel za řidiče. Dopravní podnik a ostatní dopravci ...

Lenka Mrázová: Jak vyjádřit ženskost v byznysu a podat výkon

Součástí letošního 12. ročníku akce Equal Pay Day byl již tradičně speed mentoring.  Každoročně u mentoringových stolů zasedají stovky žen, které si společně užívají atmosféru plnou ...

 
.

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO