Kvalitní bazény jsou trendem

Vývoj bazénových technologií se neustále umocňuje. Dříve drahé a luxusní technologie jsou dostupné i běžným zákazníkům. Zahrady se plní nádržemi s osvětlením, které rozzáří večerní atmosféru a rodinné domy se rozšiřují o kryté bazény s vyhřívanou vodou spojené se saunou a vířivkou a jinými wellness doplňky. Česká republika převyšuje v počtu soukromých bazénů prakticky všechny jednotlivé státy v Evropě. V našich zeměpisných šířkách se není čemu divit. Moře máme daleko a většina vodních toků nepůsobí příliš důvěryhodným dojmem. Historická tradice prvorepublikových plováren, krytých bazénů v každém menším městě a povinný plavecký výcvik dětí ve škole jsou skutečnosti, které z Čechů dělají skutečné milovníky vody a vodních sportů.   

„Mezi poslední módní trendy, které u nás zákazníci poptávají, jsou například bazény se slanou vodou. Rádi volí i nevšední povrchy bazénových stěn, mezi které patří keramický kompozit, skleněná mozaika nebo nerezový povrch. Nerezové povrchy patří mezi ty nejluxusnější a zejména v kombinaci s moderní architekturou mohou působit velice honosným dojmem. Jsou nejméně náročné na údržbu a při správné údržbě je jejich životnost prakticky neomezená. Správně navržený a vyrobený nerezový bazén si dokáže poradit i se slanou vodou, která je mnohem agresivnější než voda desinfikovaná chlorem,“ říká Jaromír Kafka, výkonný ředitel společnosti Sportakcent, která se od roku 1991 významně podílí na moderní podobě bazénářství v České republice. 

Moderní bazény nenabízí pouze možnost zaplavat si, ale nesmí chybět doplňkové atrakce pro děti, jako jsou fontány, vodní proudy nebo systémy na výrobu vln. Tyto komponenty sice vyžadují větší pozornost majitele při údržbě, avšak jiné technologie péči o bazén usnadní.

Největší zjednodušení údržby přináší možnost automatického řízení chemického hospodářství. Citlivé sondy neustále kontrolují hodnotu chlóru ve vodě a centrální počítač tak dokáže přesně dávkovat jeho množství. Díky tomu získá majitel bazénu více času na relaxaci a bezstarostné koupání. Automatické dávkování často vyřeší i různé zdravotní problémy či problémy se zápachem chloru z vody, jelikož je eliminováno předávkování chloru, které je velice časté při nepřesném ručním odměřováním. Automatická jednotka obohatí vodu pouze o nezbytné množství dezinfikantu, které stačí, aby voda dosahovala špičkové kvality.

Pravidelná údržba bazénu je nutností, ale s příchodem moderních technologií je eliminována na minimum. Navíc většina firem, které bazény vyprojektují a postaví, dokáže nabídnout kompletní následný servis, při kterém zkušení technici, kromě pravidelné péče o bazén, zkontrolují všechny komponenty a zajistí tak bezchybný provoz vodní nádrže.