Ledovka a sněhové jazyky ztěžují dopravu na silnicích

Hlavně na silnících ve vyšších polohách dnes řidičům komplikuje cestu autem ledovka a sněhové jazyky, tvoří se na mnoha místech republiky, asi nejčastěji na Vysočině. Počasí ztěžuje dopravu třeba i na severu Čech. V Harrachově na Semilsku byl v osm ráno na půl hodiny uzavřen pro automobily hraniční přechod do Polska, důvodem byly právě ledovka a sníh. Teploty jsou kolem nuly, sněžit může i přes den, v nižších polohách bude padat déšť se sněhem. Vážnější nehody zatím hlášeny nejsou. 

Hlavní tahy jsou po chemickém ošetření mokré nebo je na nich rozbředlý sníh, na vedlejších silnicích je mnohde vrstva ujetého sněhu. 
    
Na Vysočině se ledovka a sněhové jazyky tvoří v celém kraji, nejvíc na Třebíčsku a Žďársku. V noci na dnešek napadlo na Vysočině několik centimetrů sněhu. Sníh v noci připadl také v Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji, pár centimetrů i ve středních Čechách, sněžení bylo po ránu hlášeno na některých úsecích brněnské dálnice D1 a Pražského okruhu. 
    
Hraniční přechod v Harrachově v Libereckém kraji byl znovu průjezdný kolem půl deváté, autům, která tam předtím blokovala silnici kvůli náledí a sněhu, se nakonec podařilo odjet. 
    
V Královéhradeckém kraji leží na silnicích nižších tříd ujetý sníh. V Ústeckém kraji foukal ráno silný vítr, někde se tvoří ledovka. V Plzeňském kraji vítr zafoukává hlavně silnice v okolí Bezvěrova a ve vyšších polohách na Klatovsku. Na jihu Čech musejí řidiči maximální pozornost věnovat jízdě na Šumavě, zejména na Prachaticku. 
    
Opatrnost je na místě i při cestách po moravských silnících, na jižní Moravě řidiči na sněhové jazyky narazí ve vyšších polohách na Blanensku a Vyškovsku, v Olomouckém kraji pak zejména na Prostějovsku a Šumpersku. Na Bruntálsku a v Beskydech v Moravskoslezském kraji komplikuje dopravu hlavně sněžení. Navíc tam ráno vál silný vítr, na silnicích mohou vznikat sněhové jazyky. Ve Zlínském kraji po ránu cestu autem ztěžoval především silný vítr, také pro tento region platí, že před den bude občas sněžit a na horách se mohou tvořit sněhové jazyky. 
 
zdroj: ČTK