Letní Letnou obsadí kanadské a francouzské hvězdy nového cirkusu

Především kanadské a francouzské hvězdy nového cirkusu zaplní program festivalu Letní Letná. Devátý ročník se v Letenských sadech uskuteční od 19. srpna do 2. září. Podle organizátorů nabídne festivalové městečko s cirkusovými stany zábavu milovníkům atraktivních mezinárodních projektů i rodinám s dětmi.

"Lákadlem bude kanadský soubor 7 Fingers, který do Česka přijede poprvé. Přiveze představení La Vie kombinující cirkusové umění s kabaretem, tancem a živou hudbou. Nabídne žonglování, akrobacii ve vzduchu, na lidech, šálách i řetězech," řekl na dnešní tiskové konferenci v Praze ředitel přehlídky Jiří Turek. Jejich program podle něj pochválil i prestižní americký deník o divadle The Stage.

Z Francie dorazí soubor Cirque Galapiat s výjimečným představením Risque ZérO, ve kterém hlavní roli hraje riziko a nebezpečí. "A také závrať a úžas při pohledu na to, co šest herců na pódiu dokáže," komentoval to Turek a upozornil na mistrovské žonglování s kužely, noži, sekyrkou, akrobacii a nebezpečné skoky, které se prolínají s živou hudbou, divadlem a humorem.
 
Jedinečný projekt připravují tři přední evropské soubory tohoto žánru - Cirkus Cirkör ze Švédska, Cahin Caha z Francie a domácí Cirk La Putyka. Kabaretní představení Lacrimae bude ochutnávkou z připravovaného třídílného projektu, který společně tvoří Tilde Björfors, Daniel Gulko a Rosťa Novák, principálové, režiséři a vůdčí osobnosti nového cirkusu.
 
"Lacrimae Triptych bude mít premiéru příští rok na Letní Letné, ale už letos nabídne magické prostředí cirkusového stanu kabaret, ve kterém každý ze souborů představí 25 minut toho nejlepšího," dodal Turek. Herce, akrobaty a perfomery tří zemí spojí režisér Rosťa Novák.
 
Letošní ročník zahájí v neděli 19. srpna vpodvečer zdarma přístupné Festivalové entrée, připravené z několika uměleckých uskupení, jednotlivců a divadelně cirkusových výstupů v plenéru Letenského parku. Program Letní Letné oživí Slowshow Kabaret Le Petit Cheval Vandy Hybnerové, v němž vystoupí i Kateřina Krobová, Boris Hybner, Saša Rašilov, Jiří Ornest, Michal Pavlata, Jana Stryková, Tatiana Medvecká a Hana Seidlová.
 
Divadelní kabaret Lidoskop s živou hudbou v režii Martina Kukučky zaujme akrobatickými výkony a nápady pod vedením moderátora Tomáše Matonohy. Na děti čekají pohádky až pětkrát denně (Teátr Víti Marčíka, Divadlo ANPU, Vojta Vrtek, bublinář Václav Strasser, Circus Sacra). Na všechny příchozí pak koncerty, bar, kavárna, čajovna, výtvarné a cirkusové dílny. Předprodej na zahraniční soubory už byl zahájen, podrobnosti získají zájemci na www.letniletna.cz.
 
zdroj: ČTK