Manažerky odmítají práci, nemají kam dát dítě

Více než pětina českých manažerek odříká práci na lukrativních pozicích, protože nemá hlídání pro děti. Je to mnohonásobně víc než ve vyspělých zemích, ukázala analýza společnosti Stanton Chase, která se zabývá vyhledáváním vrcholových manažerů. Kvůli babyboomu posledních let jsou mateřské školy přeplněné, v minulém školním roce odmítly přes 39.000 dětí.

"Zatímco v západní Evropě a Severní Americe kvůli nemožnosti zajistit hlídání dětí a péči o ně odmítají lukrativní pozice čtyři procenta kandidátek, v České republice je to 22 procent," tvrdí analýza. Obecně má prý více než polovina českých žen zájem na rodičovské dovolené pracovat, 29 procent z nich si ale nepřivydělává, protože nemá kam dát dítě.

Podle České školní inspekce odmítly v školky v předminulém školním roce každé čtvrté dítě, počet zamítnutých žádostí vzrostl o třetinu. Kapacita školek je vytížena téměř na 92 procent. Jeslí a dalších zařízení, která by přijímala děti mladší tří let, je minimum.
 
Alternativou jsou soukromá zařízení. "Ve většině případů částka za měsíční hlídání přesáhne 10.000 korun a výjimkou nejsou ani částky přes 20.000. To je i pro dobře postavené manažerky příliš a připomíná to vydírání, kterému stát přihlíží," uvedl Jozef Papp ze Stanton Chase.
 
Další variantou jsou firemní školky, podle údajů Asociace provozovatelů soukromých a firemních školek ČR z prvního čtvrtletí tohoto roku je jich v republice přes 30. Od státu mohou pobírat až 3000 korun na jedno dítě, této výhody ale moc nevyužívají, protože to s sebou nese povinnost splňovat určité hygienické a pedagogické normy.
 
Odborníci přitom upozorňují, že matky tvoří významnou součást pracovního trhu; jsou výkonné, loajální vůči firmě, a když jim podniky umožní snadný návrat do zaměstnání, ušetří za zaškolování nových pracovníků.
 
zdroj: ČTK