Mimořádná péče o bezdomovce vyšla na 1,7 milionu korun

Prahu v mrazivých teplotách mimořádná péče o lidi bez domova stála přes 1,7 milionu korun. Vyplývá to ze statistických materiálů Centra sociálních služeb Praha. Nejvíce prostředků si vyžádaly provizorní vytápěné stany na Rohanském ostrově a na křižovatce U Bulhara. Jejich výstavba, provoz, obsluha a vybavení stála dohromady téměř 1,1 milionu korun.

V nákladech na provoz tří stanů na Rohanském ostrově byly kromě odměn pro zhruba dvacítku zaměstnanců také částky za čaj a polévky, hygienické prostředky, odvoz odpadu, oplocení či vytápění. Celkem tak město tyto stany pro zhruba 150 bezdomovců přišly na více než 830.000 korun. Stan U Bulhara, který až do konce uplynulého týdne provozovalo centrum Naděje, si vyžádal zhruba třetinové náklady. Kapacita jednotlivých stanů byla kolem 50 až 60 lidí.

Vytápěné stany podle Centra sociálních služeb poskytly v mrazech téměř 2500 noclehů lidem bez domova. Zhruba tři čtvrtiny klientů byli občané České republiky, ale jen 30 procent z nich byli Pražané. Azyl ve stanech často vyhledávali také cizinci - nejčastěji Slováci, Poláci, Ukrajinci, ale dokonce i Němci či Američané. Většina z ubytovaných bezdomovců byli muži.

Mimořádná opatření přijaly také další městské či soukromé instituce. Například loď Hermes rozšířila svůj provoz o denní centrum, sociální pracovníci častěji chodili do terénu a lidem bez přístřeší nabízeli horký čaj nebo základní ošetření. Celkem si rozšířený provoz lodi a terénní program vyžádal zhruba 400.000 korun.

V Praze žije podle některých odhadů kolem 4000 bezdomovců. Mimořádná opatření město přijalo koncem ledna poté, co po tři dny po sobě klesla v noci teplota pod minus deset stupňů Celsia a byly naplněny veškeré ubytovací kapacity pro lidi bez přístřeší.

zdroj: ČTK