Ministerstvo kultury zadá zakázky za více než dvě miliardy

Ministerstvo kultury letos vypíše tři významné veřejné zakázky za více než dvě miliardy korun. Kromě rekonstrukce budov Státní opery a závěrečné etapy opravy Klementina to bude zakázka na hlídání budov ministerstva a jeho příspěvkových organizací. Se zakázkami dnes souhlasila vláda, řekl na tiskové konferenci ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). 

Veřejnou zakázku na rekonstrukci budov Státní opery zadává Národní divadlo. Cena opravy se oproti původně avizovaným nákladům zvedla skoro třikrát. Částky zmiňované předchůdci ministr před časem označil za podceněné a neodpovídající stavu budov. Předpokládaná hodnota zakázky, tak jak ji ministr předložil vládě, je 540 milionů bez DPH, tedy celkem asi 653 miliony. Rekonstrukce by měla začít po skončení sezony 2015/2016. 
    
Zakázku na poslední etapu revitalizace Klementina zadá Národní knihovna. Zahájena má být koncem roku 2015 a dokončena v roce 2018. Budou obnoveny stavební umělecké prvky i pláště budov, kompletně modernizovány rozvody včetně instalací a rekonstruovány provozní soubory, uvedlo ministerstvo poslední fázi několikaleté opravy rozsáhlého areálu. Předpokládaná hodnota zakázky je 790 milionů bez DPH, celkem tedy 956 milionů. Revitalizace Klementina přijde celkem na 1,88 miliardy. 
    
Ministerstvo letos ještě chce zadat veřejnou zakázku na zajištění fyzické ostrahy majetku a pultu centralizované ochrany pro objekty svého úřadu a jím řízených příspěvkových organizací a státních fondů. Předpokládaná hodnota zakázky je 550 milionů bez DPH, tedy 666 milionů. 
 
zdroj: ČTK