Ministerstvo varuje před zdraví nebezpečnou panenkou

Ministerstvo zdravotnictví varuje před zdraví nebezpečnou plastovou panenkou. Obsahuje zhruba stodvacetinásobek povoleného limitu látky DEHP, která nepříznivě působí na reprodukční orgány. ČTK to dnes oznámil hlavní hygienik Vladimír Valenta. Panenka byla vyrobena v Číně, na obalu je nápis "The Girl's House - A Little Princess". 

Podle předpisů Evropské unie nesmí ftalát DEHP tvořit více než 0,1 procenta hmotnosti výrobku. U zmíněné panenky však tato látka představovala 12,2 procenta celkové hmotnosti. "Při hře mohou estery kyseliny ftalové přicházet do kontaktu s ústy a kůží dítěte, přecházet do slin, ulpívat na rtech a sliznici a dítě je může společně se slinami zkonzumovat," uvedl hlavní hygienik. 

Zdraví nebezpečná panenka je velká zhruba 15 centimetrů, s dlouhými blond vlasy a oblečená v barevné sukni a lesklém topu. Součástí výrobku jsou i doplňky - kolečkové brusle a kabelka. Panenka je balená v kartonové krabičce s plastovým průhledem, na niž je dolepena etiketa s alternativním názvem "Panenka 7" a kódem "Item No.: 4911084". 
    
Na obalu hračky je jako výrobce uveden podnik "Heng QI Toy Factory" z Číny. Jako dovozce a distributor figurují společnosti Secure z Brna a Kalari Company z Prahy, které se ale podle ministerstva nepodařilo dohledat. 
 
zdroj: ČTK