Na letošní Noc divadel se chystá stovka scén ze 30 měst

Druhého ročníku Noci divadel se v polovině listopadu zúčastní až stovka souborů z více než třiceti měst. Návštěvnost se oproti minulému roku, kdy se akce účastnilo kolem 40.000 diváků, zvýší nejméně o třetinu. ČTK to řekla Judita Hoffmanová z pražského Institutu umění - Divadelního ústavu (IDU), který je koordinátorem této akce. Společným tématem druhého ročníku bude Rok české hudby. 

"Noc divadel je součástí evropského projektu European Theatre Night a od roku 2008 prezentuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě vždy třetí listopadovou sobotu," uvedla Hoffmanová.
   
Podle ředitelky IDU Pavly Petrové se Noc divadel loni stala jednou z hlavních divadelních událostí. "Díky tomu divadlo jako obor získalo zaslouženou pozornost médií i veřejnosti, a to i mimo ČR. První ročník se konal ve více než 25 českých a moravských městech, zúčastnilo se ho na 80 souborů a do divadel přivedl přes 40.000 návštěvníků. Letošní zájem bude zřejmě ještě vyšší," uvedla. 
    
Hlavní letošní novinkou bude tematizace Noci divadel, která bude programově zaměřena na českou hudbu. "Hudební produkce tvořily přirozenou součást programu v jednotlivých divadlech už loni, letos se téma nabízí díky Roku české hudby. Jedním z důležitých aspektů Noci divadel je také inovativní práce s publikem - téma, jemuž se IDU věnuje ve výzkumné činnosti realizované v rámci svých mezinárodních projektů," podotkla vedoucí oddělení mezinárodní spolupráce Martina Černá. 
    
Stejně jako minulý rok IDU zřídí v prostorách svého sídla v Celetné ulici Informační centrum Noci divadel. Nově se také návštěvníkům otevře celá budova, konat se zde budou přednášky, výstavy a projekce, ožije také přilehlé patio. "Vloni si pro radu do Informačního centra přišlo přes 600 lidí. Letos předpokládáme, že jich bude víc. Proto bychom jim rádi představili naše aktivity," doplnila Petrová. 
    
I v letošním roce připravují města, kde se Noci divadel účastní více souborů, společné programové součásti. Propojení chystá kromě Brna také Praha a Ostrava. 
    
Program Noci divadel 2014 bude zveřejněn v září na internetové stránce www.nocdivadel.cz
 
zdroj: ČTK