Na pomoc rodinám padlých vojáků se uskuteční charitativní večer

Na pomoc rodinám vojáků, kteří padli na začátku července v Afghánistánu, se uskuteční společenský večer. Zúčastní se ho například Dominik Hašek, Ivan Hlas nebo Helena Vondráčková. Cílem akce bude podpořit charitativní sbírku, kterou vypsali výsadkáři z Chrudimi.

Česká armáda to uvedla na svých webových stránkách.
 
Ve sbírce se od poloviny července sebralo více než 3,5 milionu korun, příspěvky poslalo přes 2220 lidí. Peníze budou rozděleny rodinám padlých vojáků, kteří zemřeli při hlídce u spojenecké základny Bagrám. Útok sebevražedného atentátníka nepřežili čtyři vojáci, pátý zemřel později v nemocnici.
 
Pozůstalí dostanou finanční pomoc od státu, podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) bude v maximální možné výši, tedy až dva miliony korun.
 
Kolegové padlých a rodinní přátelé se ale chtějí podpořit pozůstalé ještě více. Snaží se například organizovat roznos letáků upozorňující na sbírku nebo nabízejí trička s nápisy "Jsem hrdý na české vojáky". Z každého prodaného trička půjde na charitu 200 korun. V první vlně prodeje triček se podle facebookových stránek 43. výsadkového praporu Chrudim takto podařilo vybrat 152.400 korun. Lidé si mohou trička objednávat v dalším kole do 28. srpna.
 
Další akcí, která má podpořit sbírku, bude příští týden ve středu společenský večer Andělská křídla. Podle webových stránek armády účast přislíbila řada známých umělců, zpěváků, herců a sportovců, například Helena Vondráčková, Monika Absolonová, Ivan Hlas, Jozef Chovanec nebo Dominik Hašek. Zúčastní se i kolegové padlých vojáků. "Chceme nejen morálně podpořit rodiny padlých vojáků, ale také vybrat co nejvíc peněz do veřejné sbírky," uvedl Libor Smékal, který akci spolupořádá.
 
Charitativní večer se uskuteční v Divadle Broadway a spolupořádá ho Svaz vojáků z povolání Armády České republiky, podpořili ho i ministerstvo obrany a generální štáb.
 
zdroj: ČTK