Na Staroměstské radnici se předávaly ceny Czech Press Photo

Nejlepší fotografové 19. ročníku soutěže Czech Press Photo dnes v Brožíkově síni Staroměstské radnice převzali ceny za vítězné snímky. Tu hlavní získal reportér ČTK Michal Kamaryt za snímek bývalého poslance a hejtmana Davida Ratha obžalovaného z korupce. Nejlepší fotografie tuzemské fotožurnalistické soutěže může veřejnost zhlédnout na výstavě v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice. Začala dnes večer a potrvá do konce ledna 2014.

Kamaryt zachytil politika jedoucího výtahem v soudní budově, jak hledí do objektivu přes úzké okénko výtahové šachty. Podle mezinárodní poroty fotografie symbolizuje neutěšenost nálady v zemi a upozorňuje na rozsah i vážnost korupčních problémů v Česku. Vedle hlavní ceny Křišťálové oko spojené s odměnou 120.000 korun získal Kamaryt se stejnou fotografií ještě první místo v kategorii Lidé, o nichž se mluví.

Do soutěže bylo letos přihlášeno téměř 3600 fotografií od zhruba tří stovek autorů. "To je neuvěřitelné množství okamžiků, které se podařilo vám fotografům žurnalistům zachytit v průběhu minulého roku, ať už v České republice nebo kdekoli ve světě. Síla vašich objektivů je právě v tom, že dokážete vystihnout ten klíčový, jeden jediný okamžik, který se nebude opakovat," řekl premiér v demisi Jiří Rusnok při předávání cen.

Stejně jako hlavní cena je honorován Grant Prahy, roční stipendium pražského magistrátu na fotografování proměn hlavního města. Letos ho získal Eduard Erben z CPA za snímky seniorů při provozování neobvyklých sportovních aktivit na území Prahy.

Ředitelka soutěže Daniela Mrázková dnes připomněla, že novinářská fotografie není o kráse ale o životě. Do příštích let by chtěla, aby soutěž dál "vytvářela zrcadlo doby a psala historii obrazem".

Soutěžních kategorií je osm, držitelé prvních cen získali po 25.000 korun. Mezi aktualitami vyhrál volný fotograf Jan Venhoda za snímek Protiromská shromáždění v ČR a Polsku. První místo kategorii Reportáž obsadil Milan Jaroš z Respektu za sérii Istanbul, náměstí Taksim; Jaroš loni získal hlavní cenu Czech Press Phota za fotografii Rozloučení s Václavem Havlem.

Mezi sportovními snímky bodoval volný novinář Petr Wagenknecht za Jizerskou 50. Druhé místo v téže kategorii získal reportér ČTK Roman Vondrouš se sérií Dostihová dramata, Pardubice a Kolesa. Vondrouš s fotografiemi z dostihového sportu letos vyhrál sportovní kategorii ve světové soutěži World Press Photo. V její národní obdobě dostal také třetí cenu v kategorii Umění a zábava za sérii Nightclubs Praha.

Letos poprvé byly v soutěži vyhlášeny také dvě kategorie pro video. V kategorii Aktualita a reportáž zvítězil volný novinář Vojtěch Votýpka s materiálem nazvaným Srdce Havel, který se vztahuje k úmrtí bývalého prezidenta Havla. Podle politika Karla Schwarzenberga, jenž ocenění předával, bylo srdce opravdovým Havlovým symbolem. "Byl to prezident, který měl veliké srdce a na to bychom nikdy neměli zapomenout," řekl.

V kategorii Feature zvítězili Jan Šibík z Reflexu s volným novinářem Milanem Šímou s reportáží ze severoindického Illahabádu, kde se konala Kumbh Mela, velký hinduistický svátek spojený s očistnou koupeli v Ganze.