Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Na Staroměstské radnici se předávaly ceny Czech Press Photo

19. 11 2013 | Nejlepší fotografové 19. ročníku soutěže Czech Press Photo dnes v Brožíkově síni Staroměstské radnice převzali ceny za vítězné snímky. Tu hlavní získal reportér ČTK Michal Kamaryt za snímek bývalého poslance a hejtmana Davida Ratha obžalovaného z korupce. Nejlepší fotografie tuzemské fotožurnalistické soutěže může veřejnost zhlédnout na výstavě v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice. Začala dnes večer a potrvá do konce ledna 2014. 

Kamaryt zachytil politika jedoucího výtahem v soudní budově, jak hledí do objektivu přes úzké okénko výtahové šachty. Podle mezinárodní poroty fotografie symbolizuje neutěšenost nálady v zemi a upozorňuje na rozsah i vážnost korupčních problémů v Česku. Vedle hlavní ceny Křišťálové oko spojené s odměnou 120.000 korun získal Kamaryt se stejnou fotografií ještě první místo v kategorii Lidé, o nichž se mluví. 
    
Do soutěže bylo letos přihlášeno téměř 3600 fotografií od zhruba tří stovek autorů. "To je neuvěřitelné množství okamžiků, které se podařilo vám fotografům žurnalistům zachytit v průběhu minulého roku, ať už v České republice nebo kdekoli ve světě. Síla vašich objektivů je právě v tom, že dokážete vystihnout ten klíčový, jeden jediný okamžik, který se nebude opakovat," řekl premiér v demisi Jiří Rusnok při předávání cen. 
    
Stejně jako hlavní cena je honorován Grant Prahy, roční stipendium pražského magistrátu na fotografování proměn hlavního města. Letos ho získal Eduard Erben z CPA za snímky seniorů při provozování neobvyklých sportovních aktivit na území Prahy. 
    
Ředitelka soutěže Daniela Mrázková dnes připomněla, že novinářská fotografie není o kráse ale o životě. Do příštích let by chtěla, aby soutěž dál "vytvářela zrcadlo doby a psala historii obrazem". 
    
Soutěžních kategorií je osm, držitelé prvních cen získali po 25.000 korun. Mezi aktualitami vyhrál volný fotograf Jan Venhoda za snímek Protiromská shromáždění v ČR a Polsku. První místo kategorii Reportáž obsadil Milan Jaroš z Respektu za sérii Istanbul, náměstí Taksim; Jaroš loni získal hlavní cenu Czech Press Phota za fotografii Rozloučení s Václavem Havlem. 
    
Mezi sportovními snímky bodoval volný novinář Petr Wagenknecht za Jizerskou 50. Druhé místo v téže kategorii získal reportér ČTK Roman Vondrouš se sérií Dostihová dramata, Pardubice a Kolesa. Vondrouš s fotografiemi z dostihového sportu letos vyhrál sportovní kategorii ve světové soutěži World Press Photo. V její národní obdobě dostal také třetí cenu v kategorii Umění a zábava za sérii Nightclubs Praha. 
    
Letos poprvé byly v soutěži vyhlášeny také dvě kategorie pro video. V kategorii Aktualita a reportáž zvítězil volný novinář Vojtěch Votýpka s materiálem nazvaným Srdce Havel, který se vztahuje k úmrtí bývalého prezidenta Havla. Podle politika Karla Schwarzenberga, jenž ocenění předával, bylo srdce opravdovým Havlovým symbolem. "Byl to prezident, který měl veliké srdce a na to bychom nikdy neměli zapomenout," řekl. 
    
V kategorii Feature zvítězili Jan Šibík z Reflexu s volným novinářem Milanem Šímou s reportáží ze severoindického Illahabádu, kde se konala Kumbh Mela, velký hinduistický svátek spojený s očistnou koupeli v Ganze. 
 
zdroj: ČTK

Diskuse

Čtěte více

Uzavírky, zácpy, dopravní nehody a rozčilení řidiči: tradice konce prázdnin na českých silnicích

Uzavírky, zácpy, dopravní nehody a rozčilení řidiči: tradice konce prázdnin na českých silnicích

Vyjádření Jiřího Rušikvase, zakladatele společnosti FUTTEC, nejen k blížícímu se konci letních prázdnin a s tím souvisejícím hustým provozem na tuzemských komunikacích, ale i ke špatnému ...

V Národním muzeu máte jedinečnou příležitost vidět poslední dopis Milady Horákové

V Národním muzeu máte jedinečnou příležitost vidět poslední dopis Milady Horákové

V Historické budově Národního muzea se nyní můžete přijít podívat na poslední dopis, který napsala Milada Horáková před svou popravou. Část dopisu je vystavena u příležitosti 70. výročí od smrti ...

YIT spouští prodej bytů z druhé etapy projektu Ranta Barrandov

YIT spouští prodej bytů z druhé etapy projektu Ranta Barrandov

Na Praze 5 rostou i čtyři domy druhé etapy rezidenčního komplexu Ranta Barrandov společnosti YIT. Developer právě spouští prodeje 118 nízkoenergetických bytů v dispozici od 1+kk do 5+kk, které ...

Expati se rychleji propojí s českými vlastníky nemovitostí

Expati se rychleji propojí s českými vlastníky nemovitostí

Anglicky hovořící cizinci už nemusí prosit místní o pomoc s hledáním bydlení. Bezrealitky.cz, největší český server nabízející bydlení přímo od majitelů, se totiž spojuje s Prague Morning, jednou ...

Jelen, výr, rys a medvěd? V kampani JRD navštěvují známé herce v jejich domově nečekaní hosté

Jelen, výr, rys a medvěd? V kampani JRD navštěvují známé herce v jejich domově nečekaní hosté

Společnost JRD, průkopník a lídr na trhu s energeticky úspornými a zdravými rezidenčními projekty, zahájila jako první developer v České republice rozsáhlou kampaň na podporu kvalitního vnitřního ...

 
.

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO