Na Tylově náměstí byly otevřeny Farmářské trhy

V úterý 20. března 2012 se na Tylově náměstí otevřely Farmářské trhy, které tu budou Pražanům k dispozici po čtyři dny v týdnu. Každé úterý, čtvrtek, pátek a sobotu bude k mání čerstvá zelenina, ovoce a další zemědělské produkty od domácích výrobců. Tylovo náměstí tak rozšiřuje nabídku tohoto sortimentu na území hlavního města.

V posledních měsících se náměstí postupně měnilo před očima, až se stalo tím, čím bývalo před více než stoletím… tržištěm. Od úterý 20. března 2012 tu jsou k dostání potraviny, tak jako kdysi, i když jejich skladba je poněkud odlišná. Stavební úpravy také změnily dispozici náměstí a ani stánky nevypadají jako na konci 19. století. To, co běžně slouží jako lavičky, se v době konání trhů promění ve stánky. Najdete v nich nejen čerstvé ovoce a zeleninu, ale mnoho dalších zemědělských produktů a potravinářských výrobků. Pečivo, cukroví, rukodělné výrobky, balené potraviny a suroviny, mošty, šťávy, čaje, vejce, medové produkty, koření, květiny, marmelády, uzeniny a maso všeho druhu, ryby, víno…

Městská část Praha 2 si nechala zpracovat studii, mapující možnosti pořádání farmářských trhů. Jejím smyslem bylo najít vhodné místo a zároveň vyřešit funkční a estetickou stránku prodejních stánků v souladu s ostatním městským mobiliářem. Při výběru nejvhodnějšího prostoru pro trhy brala radnice v potaz polohu, velikost, historické tradice a místní zvyklosti. Tylovo náměstí se ve všech těchto ohledech zdálo ideální – tvoří přirozený střed prostoru mezi náměstím Jiřího z Poděbrad a Náplavkou Rašínova nábřeží, kde se podobné trhy pořádají již několik let, a zaplňuje tak dosavadní „díru na trhu“. Navíc je poměrně snadno dostupné ze všech částí Prahy 2. A dochované historické dokumenty svědčí o tom, že to bylo tradiční tržní místo, zásobující potravinami celé Vinohrady. Ještě na konci 19. století se náměstí nazývalo Tržním.

Podle pořadatelů těch novodobých trhů se máme na co těšit. Sortiment zboží se bude řídit podle české přírody: čím více sluníčka zasvítí, tím více se bude rozšiřovat nabídka. V orientaci může pomoci aktuální nabídka novinek, umístěná hned u vchodu na tržiště.

Více na www.trhytylak.cz.

Framářské trhy Tylovo náměstí
úterý, čtvrtek, pátek 11:00–16:00 (minimálně)
sobota 9:00–14:00 (minimálně)

www.praha2.cz