Nákupem školních potřeb v e-shopu zákazníci ušetří minimálně 17 % nákladů a dvě hodiny času

Asociace pro elektronickou komerci (APEK) provedla výzkum nakupování školních pomůcek pro žáky prvního stupně povinné školní docházky. První část výzkumu se týkala nakupování přes elektronický obchod a druhá pak nákupu v kamenné prodejně.   

Z výsledků šetření vyplynulo, že nákup standardních potřeb pro prvňáčka přes e-shop vám ušetří průměrně dvě hodiny času a více než 100 Kč oproti nákupu v kamenné prodejně. U žáka třetí třídy je to pak přes 200 Kč.

Jakým způsobem má být dítě vybaveno do první třídy určuje škola. Dříve bylo na každého nového žáka (prvňáčka) přiděleno 800,- Kč tzv. "pastelkovné". Tyto peníze přidělil stát škole, a ta za ně nakoupila potřebné. Skutečně se často jednalo o pastelky, voskovky a jiné pomůcky. Nyní tuto částku musí škola pokrýt z vlastních zdrojů. Děti by tedy neměly být ochuzeny, nicméně samotný fakt, že škola musí peníze ubrat na jiných místech, svědčí o opaku. Dlouhý seznam věcí, které je potřeba na školní rok pořídit, rodiče získají první školní den, či se je mohou dozvědět na internetových stránkách, kde je školy často uveřejňují v průběhu prázdnin.

"Všeobecně se samozřejmě doporučuje využít slev, které se v tomto období mnohdy orientují právě na školní pomůcky. Některé obchody dokonce nabízí celé balíčky, které obshují základní výbavu do školy" informuje Jan Vetyška, výkonný ředitel APEK.
 
Nejen v první třídě platí, že rodiče jsou povinni dítěti poskytnout veškeré vybavení, které bude v době školy potřebovat. Nejdražší položky v nákupním seznamu jsou vždy aktovky, přezůvky, penály, oblečení do tělocvičny a pravděpodobně sady s výtvarnými potřebami. Dle výzkumu APEK také vyplynulo, že doba, kterou strávíte výběrem produktů na internetu, je mnohonásobně kratší, než čas který strávíte popojížděním po městě a hledáním příslušných regálu v obchodě. Spousta rodičů má také problém s porozumněním termínů, kterými učitelé označují pomůcky, např. sešit 420 naleznene rychleji přes vyhledávání v e-shopu, nežli v poličce v obchodě.
 
"Zcela jistě nepřijde ze strany školy žádný trest v případě, že hned prvního září nenastoupí dítě ‘v plné polní’ vybaveno vším. Od podložky na výtvarnou výchovu až po tužky číslo 2", dodala k celé věci učitelka na prvním stupni Mgr. Markéta Zelená.