Národní filmový archiv připomene v Ponrepu Pražské povstání

Začátkem května uvede Národní filmový archiv v pražském kině Ponrepo premiéru unikátních záběrů Pražského povstání, které na 8mm film amatérsky natočil Václav Kostelecký (1913-1982). Digitalizovaná podoba jeho záběrů, v nichž se objeví i vysvětlující mezititulky ručně psané autorem, obohatí speciální cyklus k 70. výročí Pražského povstání nazvaný Cesty k barikádám. 

Od 4. do 7. května se v cyklu objeví například filmy režiséra Otakara Vávry, a to dokument z roku 1946 Cesta k barikádám a o tři roky mladší hraný snímek Němá barikáda. Dále pásmo zpravodajských záběrů i pásmo amatérských snímků, které doprovodí úvody odborníků z Vojenského historického ústavu a Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd. 
    
Jedinečný záznam z pražských ulic z doby Květnového povstání získal Národní filmový archiv od dětí Václava Kosteleckého loni. Pokrývá období od konce dubna do začátku května 1945. Zobrazeny jsou zde pražské ulice poblíž filmařova vinohradského bydliště, ale také na Starém městě či Hradčanech. Amatérský filmař zblízka sledoval dění na barikádách, z hradčanské vyhlídky dokonce několik ohnisek bojů ve městě. Požár Staroměstské radnice střídají záběry na dorazivší sovětské vojáky. 
    
Pražské povstání trvalo od 5. do 9. května 1945. Kameramani zpravodajského filmu nekoordinovaně natáčeli v ulicích města průběh povstání už od prvního snímání německých nápisů v pátek 4. května. Reportážní záběry, sestříhané v provizorních podmínkách zaměstnanci bývalého zpravodajského pořadu Aktualita, byly měsíc po osvobození uvedeny ve filmovém žurnálu Týden ve filmu. Úvodní blok Květnová revoluce v Praze tvořila šestice reportáží, které se následně staly výchozím podkladem pro většinu dokumentárních filmů. 
 
zdroj: ČTK