Nemáte kolej? Spolubydlet můžete třeba s kamarády či u příbuzných

Letos do univerzitních lavic zasedne 300 tisíc studentů. Kromě hledání učebny je čeká i hledání bydlení. Ne všichni budou mít to štěstí bydlet na koleji. Plné kapacity hlásí většina univerzit a mnoha studentům nezbyde nic jiného než se poohlédnout po nájemním bydlení. Jaká forma nájmů vyjde nejlevněji? Bezrealitky připravily 3 tipy, jak si studenti mohou zařídit spolubydlení.  

Velký byt a hodně spolubydlících
Základní pravidlo zní: čím více vás bude, tím méně budete platit. Pokud nechcete dávat 15 tisíc měsíčně za garsonku a potřebujete se vejít s nájmem do 10 tisíc, pořiďte si 3+1 a jděte bydlet ve třech. Větší byty a menší města vychází levněji, nejvíc za bydlení utratí studenti v Praze a Brně. V hlavním městě je bydlení ve dvou vyjde v průměru na 12 tisíc Kč, ve čtyřech na 7 tisíc Kč. V brněnské metropoli pak na 10 v případě dvou lidí nebo 6 tisíc Kč v případě čtyř spolubydlících. V ostatních univerzitních městech se ceny pohybují kolem 7 (2 osoby v bytě) a 4 tisíc Kč (4 osoby v bytě).

Při výběru bytu ke spolubydlení určitě nezapomeňte na neprůchozí pokoje, které vám zajistí dostatek soukromí a pomohou ke klidnému soužití. Při hledání vám také může pomoci filtr „spolubydlení“, který najdete třeba na Bezrealitky. A protože poptávka převyšuje nabídku, ujasněte si dopředu, jaký byt chcete, a nechte jednat pouze jednoho za celou skupinu. Víc než kdy dříve platí, kdo dřív přijde, ten dřív mele, a dlouhým rozhodováním ztrácíte čas. A nezapomeňte si při hledání nastavit hlídacího psa.

Do rodinného domu 
Zdražování i nepříznivý výhled cen energií nahrává novému modelu – tzv. „norským pronájmům“. V Norsku je totiž běžné, že rodina pronajímá volný pokoj a díky tomu má pravidelný příspěvek na provoz svého domu. A někteří už s touto formou bydlení počítají od začátku a při stavbě domu mají takový pokoj zahrnutý v architektonickém plánu. „Češi budou muset tento model kvůli zdražujícím se cenám energií zvážit také. Řada lidí má nepoužívaný hostinský pokoj nebo pokoj po babičce – nyní nastala jeho doba. Jeho pronajmutí jim teď může pomoci zvládnout energetickou krizi,“ predikuje Jan Škrabánek, ředitel Bezrealitky.

A právě tohoto trendu můžete využít při hledání studentského bydlení. Pokud nemáte partu, se kterou byste hledali bydlení společně, pronájem jednoho pokoje v rodinném domě je pro vás rozhodně výhodnější než pronájem garsonky, jejíž cena se v Praze pohybuje kolem 15 tisíc Kč.

Bydlení u širší rodiny – „teta v Praze“
A v neposlední řadě se vyplatí zapátrat v příbuzenstvu. Nebydlí tatínkova sestřenice v Praze? Nemáme pratetu v Brně? Pokoj nebo gauč u příbuzných či známých může být také jednou z možností, jak vyřešit otázku bydlení při studiích. Anebo může být přinejmenším dobrou dočasnou přestupní stanicí, než se vám podaří sehnat jiný, trvalý pronájem. Místní pak mohou zůstat o něco déle u rodičů a dočasně využít služeb „mamahotelu“.

„Studentům bych opravdu doporučil situaci nepodceňovat, průměrná doba hledání nájmů se dnes vzhledem k poptávce prodlužuje o týdny a je opravdu možné, že první dny školy bude muset strávit na gauči u známých,“ radí Jan Škrabánek.

Než se nastěhujete, určitě nezapomeňte zmínit, že je samozřejmé, že budete přispívat na bydlení a energie. I když vás s někým pojí blízké vztahy, když využíváte jeho přístřeší, je fér se domluvit na finančním příspěvku na domácnost, a to i v případě, že bydlíte u rodičů. Pokud už máte nějaký svůj vlastní příjem, rodina jistě ocení, že jí v této nelehké době přibude finanční výpomoc.

„Dobré účty dělají dobré přátele. A i když se jedná o bydlení u známých nebo rodiny, vždy se vyplatí mít vše ošetřené písemně – rodinné vztahy jsou různé. A pokud starší teta nabídne synovci bydlení, nabídka by měla být oboustranně výhodná. Synovec získá bydlení a teta finanční příspěvek, díky kterému bude moc zvládnout inflaci a zdražování,“ dodává Škrabánek.