Němeček představí plán strategických investic do nemocnic

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) představí na dnešní tiskové konferenci ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) plán strategických investic do roku 2020, který v srpnu schválila vláda. Sedm velkých nemocnic v Praze, Brně, Olomouci, Plzni a Hradci Králové by mělo dostat 10,03 miliardy korun. Nemocnice se budou podílet 30 procenty. 

Investice podle ministra v mnoha případech doslova zabrání tomu, aby "nám areály nemocnic začaly padat na hlavu". Jinde pomohou ke zkvalitnění péče a prostředí tak, aby specializovaná pracoviště odpovídala 21. století.

VFN by měla vybudovat za 1,53 miliardy nový sdružený objekt s příspěvkem ze státního rozpočtu 1,071 miliardy korun. Z dalších pražských nemocnic by Thomayerova měla vybudovat za 800 milionů centrální urgentní příjem, od státu by měla dostat 560 milionů korun. Institut klinické a experimentální medicíny by měl za 750 milionů vybudovat nové pavilony G1 a G2, ze státního rozpočtu by měl dostat 525 milionů korun.

Fakultní nemocnice Brno má vystavět za 1,95 miliardy gynekologicko-porodnickou kliniku a přesunout polovinu klinik do lepších prostor, stát jí přispěje 1,365 miliardy. Olomoucká fakultní nemocnice by měla zrekonstruovat a dostavět hlavní budovu za 1,5 miliardy, ze státního rozpočtu by měla dostat 1,05 miliardy korun.

Fakultní nemocnice Plzeň by měla vybudovat pavilon chirurgických oborů za 1,5 miliardy, od státu dostane 1,05 miliardy. Fakultní nemocnice Hradec Králové má za dvě miliardy korun rekonstruovat pavilony chirurgických oborů, stát jí má přispět 1,4 miliardy korun.

zdroj: ČTK