Novou nadějí v léčbě plicní rakoviny je imunoterapie
Novou nadějí pro pacienty s plicní rakovinou je léčba posilující jejich imunitu v boji se zhoubným onemocněním. Podle lékařů je imunoterapie začátkem nové éry v léčbě zhoubné nemoci, jíž ročně v Česku onemocní na 6500 lidí. Do pěti let 80 procent zemře, nemoc se totiž u většiny zjistí v posledním stadiu. O imunologická léčbě, která umožní delší život, jednalo na 200 plicních lékařů z celého světa v Praze na 17. středoevropské konferenci o plicní rakovině.
"Imunoterapie využívá vlastností imunitního systému ke zničení nádoru. Rakovinné buňky rostou, protože se umějí před imunitou člověka maskovat. Díky imunoterapii jsou znovu zranitelné a imunitní systém proti nim dokáže zaútočit," řekl dnes novinářům prezident konference a přednosta onkologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice profesor Luboš Petruželka.
Zatím podle něj nelze s jistotou říci, u kterého pacienta léčba zabere. Výsledky zahraničních studií ale potvrzují, že tyto léky mohou u vhodných pacientů růst nádoru na delší časové období zastavit.
Imunoterapie se podává pacientům, jimž klasická léčba nezabrala. Podstoupil ji také osmašedesátiletý básník a překladatel Petr Mikeš. Ocenil, že tato léčba měla méně nepříznivých vedlejších účinků. O své zkušenosti s nemocí píše teď knihu Když na tebe sáhne smrt. Novinářům řekl, že se řídí heslem Dokud dýchám, doufám.
"Rakovina plic je největším zabijákem mezi zhoubnými nádory, zemře na ni stejně lidí, jako umírá dohromady na tři nejčastější nádory, střeva, prsu a prostaty," uvedla docentka Milana Zemanová z téže kliniky.
Během let klesla s vývojem léčby úmrtnost z 90 na 80 procent, důležitou součástí boje proti rakovině plic, a také nejlevnější, je prevence, tedy omezování kuřáctví. Jen šest procent nemocných jsou nekuřáci. S nárůstem kuřáctví u žen stoupá rychle počet onemocnění i u žen, varovala lékařka.
"Riziko kuřáků onemocnět plicní rakovinou stoupá oproti nekuřákům až pětadvacetkrát," doplnil přednosta kliniky plicních nemocí a TBC olomoucké fakultní nemocnice Vítězslav Kolek.
Problém podle Kolka je, že rakovina plic dlouho nemá žádné výraznější příznaky. Účinný screeningový systém neexistuje nikde na světě s výjimkou USA, kde od letošního ledna zdravotní pojištění hradí CT vyšetření plic u těžkých kuřáků. Klinické studie potvrdily, že pokud jsou vyšetřeni opakovaně třikrát po sobě během tří let, klesne úmrtnost až o 20 procent.
Do národního onkologického registru bylo v letech 2009 až 2013 hlášeno ročně nově 4531 případů u mužů a 1996 u žen. Mezi lety 1997 až 2013 stouply počty nových onemocnění na 100.000 obyvatel o 4,4 procenta, úmrtnost klesla o jedno procento. Počet žijících s nádorem narostl od roku 1991 do roku 2013 o 49,8 procenta.
zdroj: ČTK