O víkendu se otevře Muzeum pražského vodárenství v Podolí

Po celý víkend bude pro veřejnost přístupno Muzeum pražského vodárenství v Podolí. Stane se tak při příležitosti Světového dne vody, který připadá na 22. března. Pozoruhodnou expozici zachycující vývoj pražského vodárenství si mohou zájemci prohlédnout v sobotu i v neděli od 09:30 do 16:30 hodin.

V muzeu je vystaven například originál čerpacího stroje klatovské vodárny z roku 1830, vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. a další exponáty.

V roce 1993 vyhlásilo Valné shromáždění OSN 22. březen jako Světový den vody. Přes veškerou snahu mnoha organizací a sdružení nemá ani v současnosti téměř miliarda lidí po celém světě přístup k nezávadné pitné vodě.

Voda je součástí každodenního jídelníčku. I proto je letošním tématem tohoto svátku Voda a bezpečnost potravin. Za den jí má člověk vypít zhruba dva až tři litry, další vodu ovšem zkonzumuje v potravinách. Až neuvěřitelné se zdá, kolik vody je potřeba na výrobu potravin. Například jedna sklenice mléka potřebuje k výrobě 200 litrů, kilo hovězího dokonce 15.000 litrů a deset deka čokolády 2400 litrů vody.

zdroj: ČTK