Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

O víkendu vzniklo téměř 240 požárů, polovina z nich v přírodě

29. 07 2013 |  Horké a suché počasí se o víkendu odrazilo také v počtu požárů, hasiči zasahovali dvakrát častěji, než je dlouhodobý průměr. Na Orlickoústecku si oheň vyžádal lidský život. Hasičské jednotky vyjely celkem ke 238 požárům, z toho více než polovina byla v přírodě. ČTK o tom dnes informovala mluvčí hasičů Nicole Zaoralová. Upozornila, že v tomto období hrozí nebezpečí zejména při žních, kdy se oheň může rozšířit z porouchaných strojů, ale i při skladování sena a slámy či z výfuků aut. V sobotu hořelo na 127 místech, v neděli na 111, dlouhodobý denní průměr činí 55 požárů. Jen v neděli hasiči likvidovali 65 požárů v přírodě.  

"Víkendové požáry si, bohužel, vyžádaly i jeden lidský život, kdy po požáru v drážním domku v Chocnina Orlickoústecku byla nalezena jedna usmrcená osoba," uvedla Zaoralová. Podle hasičů to byl muž bez domova, který přišel o život zřejmě kvůli nedbalosti.
 
Mluvčí připomněla, že v létě musí hasiči likvidovat řadu požárů souvisejících se žněmi. Častou příčinou je technická závada na traktorech, kombajnech či automobilech, ale i nedbalost, kdy se například od rozžhaveného výfuku vznítí sláma. Požáry může způsobit i kámen či jiný předmět, který se dostane do strojů. "Vzniklé jiskry zapálí zralou úrodu. Například obilný prach dokáže vytvořit se vzduchem velmi výbušnou a snadno zapalitelnou směs," varovala mluvčí.
 
Podle hasičů by zemědělci měli techniku před zahájením žní zkontrolovat a promazat třecí plochy, které by se mohly nadměrně zahřívat. Stroje by měly být opatřeny lapači jisker a funkčními přenosnými hasicími přístroji.
 
"Nebezpečí souvisí i s uskladněním materiálu, například nedostatečně usušeného sena. To se v případě, že není zajištěno dostatečné větrání, postupně zahřívá a může dojít i k samovznícení," upozornila Zaoralová. Dodala, že riziko hrozí zejména u velkokapacitních seníků nebo u stohů se slámou, které by měly být vybaveny kvalitním větracím systémem a v uskladněném materiálu by se měla pravidelně měřit teplota.
 
"V případě, že překročí kritickou mez 65 stupňů Celsia, je nutno materiál alespoň částečně vyskladnit, přeuspořádat, a tím ochladit," uvedla mluvčí.
 
Lidé by si horkém a suchém počasí měli dát pozor na parkování v přírodě. Od rozžhavených výfuků se může vznítit suchá tráva.
 
Některé kraje kvůli přetrvávajícímu suchu minulý týden vyhlásily zákaz rozdělávání ohňů v přírodě, který platí až do odvolání.
 
Počasí s vysokými teplotami bez srážek trvá v Česku už několik týdnů, Dnes by měla v zejména Čechách vedra trochu polevit, meteorologové hlásí déšť a silné bouře.
 
Autor: ČTK

Diskuse

Čtěte více

Uzavírky, zácpy, dopravní nehody a rozčilení řidiči: tradice konce prázdnin na českých silnicích

Uzavírky, zácpy, dopravní nehody a rozčilení řidiči: tradice konce prázdnin na českých silnicích

Vyjádření Jiřího Rušikvase, zakladatele společnosti FUTTEC, nejen k blížícímu se konci letních prázdnin a s tím souvisejícím hustým provozem na tuzemských komunikacích, ale i ke špatnému ...

V Národním muzeu máte jedinečnou příležitost vidět poslední dopis Milady Horákové

V Národním muzeu máte jedinečnou příležitost vidět poslední dopis Milady Horákové

V Historické budově Národního muzea se nyní můžete přijít podívat na poslední dopis, který napsala Milada Horáková před svou popravou. Část dopisu je vystavena u příležitosti 70. výročí od smrti ...

YIT spouští prodej bytů z druhé etapy projektu Ranta Barrandov

YIT spouští prodej bytů z druhé etapy projektu Ranta Barrandov

Na Praze 5 rostou i čtyři domy druhé etapy rezidenčního komplexu Ranta Barrandov společnosti YIT. Developer právě spouští prodeje 118 nízkoenergetických bytů v dispozici od 1+kk do 5+kk, které ...

Expati se rychleji propojí s českými vlastníky nemovitostí

Expati se rychleji propojí s českými vlastníky nemovitostí

Anglicky hovořící cizinci už nemusí prosit místní o pomoc s hledáním bydlení. Bezrealitky.cz, největší český server nabízející bydlení přímo od majitelů, se totiž spojuje s Prague Morning, jednou ...

Jelen, výr, rys a medvěd? V kampani JRD navštěvují známé herce v jejich domově nečekaní hosté

Jelen, výr, rys a medvěd? V kampani JRD navštěvují známé herce v jejich domově nečekaní hosté

Společnost JRD, průkopník a lídr na trhu s energeticky úspornými a zdravými rezidenčními projekty, zahájila jako první developer v České republice rozsáhlou kampaň na podporu kvalitního vnitřního ...

 
.

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO