Od března bude v Praze uzavřeno pět poboček městské knihovny

Městská knihovna v Praze od března uzavře pět poboček. Jde o knihovnu Chmelnice, Vršovice a oddělení pro dospělé na Letné, Pankráci a Cibulce. Chystá se také zvýšení poplatků a změny otevírací doby. ČTK o tom informovala mluvčí Lenka Hanzlíková. Městská knihovna, která spravuje celkem 43 poboček, musí letos ušetřit 13 milionů korun.

"Vzhledem k tomu, že Městská knihovna v Praze nemá žádné finanční rezervy, je nucena přistoupit i k úplnému zavírání knihoven," uvedla mluvčí. K uzavření prý byly vybrány ty pobočky, které výrazně neovlivní dostupnost knihovnických služeb v Praze. Knihovna reaguje na snížený rozpočet, ale i na zvyšující se výdaje spojené s provozem poboček a na zvýšení sazby DPH knih a časopisů.

Ve všech pobočkách musí čtenáři počítat se změnou provozní doby. Nejvytíženější knihovny, kterými je Ústřední knihovna Praha, pobočka Opatov a Smíchov budou nově otevřeny i v pondělí odpoledne. Kvůli tomu se ale zkrátí otevírací časy jiných poboček. "Pečlivěji si tak budou muset návštěvu knihovny naplánovat čtenáři malých a nejmenších poboček, kde se provozní doba zkrátí podle velikosti v řádu hodin i dnů," uvedla Hanzlíková. Změny začnou platit 1. března.

Roční registrační poplatek ve výši 60 korun zůstane stejný. Zvýší se ale poplatek za pozdní vrácení vypůjčených knih a poplatek za náhradu ztracené nebo poškozené knihy. Úspory se dotknou i nákupu nových knih, časopisů a hudby. Škrtat by se ale nemělo při doplňování fondu dětské a naučné literatury.

Vláda na dnešním zasedání schválila koncepci rozvoje knihoven do roku 2015. Prioritou je najít finanční prostředky na zavádění a zlepšování internetu v knihovnách. Letos by na to mělo být vyčleněno 25 milionů korun. Problémovým bodem koncepce je ale její financování. Se sníženým rozpočtem bojovalo loni více než 40 procent knihoven provozovaných obcemi a kraji. Více než třetina jich omezila akviziční činnost, což snížilo atraktivitu fondů a rozsah nabídky služeb.

zdroj: ČTK