Od zítra bude uzavřena hlavní expozice v Panteonu

Už pouze dnešní den si můžou návštěvníci prohlédnout současnou podobu expozice v Panteonu, tedy v historické budově Národního muzea na Václavském náměstí v Praze. Poté se objekt kvůli rekonstrukci na pět let uzavře.

Vstup je dnes celý den zdarma a mimořádně je prodloužena i otevírací doba do 20:00.
Na rozloučení s historickou budovou připravilo muzeum drobný program. Hrát vám k tomu bude hudba klasiků, především Antonína Dvořáka, kterému je věnována právě probíhající výstava v Českém muzeu hudby. Promítat se budou filmy o expozicích NM, které mají být připomínkou, že s uzavřením Pantheonu se neuzavírá i Národní muzeum. Lidé se mohou nadále vydat do některých z jeho dalších objektů.

Demontáž trvalých expozic historické budovy už začala. Sbírkové předměty jsou odváženy postupně, ty nejcennější opustily muzeum za mimořádných bezpečnostních podmínek už na konci dubna. Celkově je třeba přestěhovat sedm milionů předmětů a 13,5 kilometru knih. Některé exponáty ale zůstanou i během rekonstrukce. Například známá kostra velryby, která je ve špatném stavu a stěhování by ji mohlo ještě více poškodit, nebo vypreparovaný slon a žirafa, kteří jsou zase příliš velcí na to, aby je bylo možné dostat ven z budovy.

Samotné opravy začnou v prosinci. Cílem náročné rekonstrukce je zachránit významnou národní kulturní památku a proměnit ji v moderní muzejní objekt.