Organizovaný zločin je ve státní správě, samosprávě i justici

Vliv organizovaného zločinu zasáhl v loňském roce státní správu, samosprávu i justici. Klientelistické sítě vytvářely paralelní mocenské struktury, vlivové skupiny v řadě měst zasahovaly do rozhodování zastupitelstev. Ve své výroční zprávě to dnes uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS). Metody těchto skupin pak podle ní nelze trestně postihnout, protože nejsou nelegální, nebo se jen velice obtížně prokazují.

Organizovaný zločin působí v Česku podle tajné služby ve třech rovinách - první skupiny ovlivňují legislativní proces a nejdůležitější orgány státní správy a samosprávy, druhé podplácejí a diskreditují justiční představitele, třetí pak vyvádějí veřejné prostředky a perou peníze.

Vlivové a klientelistické sítě jsou výjimečně napojeny také na advokátní kanceláře nebo daňové, poradenské a mediální firmy. Podle BIS jde o závažné případy, protože tyto společnosti lze jen velmi těžko postihnout. "Jedním z charakteristických znaků představitelů těchto subjektů bylo jejich společenské postavení a konexe. Vazby na představitele české justice nebo politické, ekonomické a společenské elity jejich případnou represi ze strany příslušných orgánů dále ztěžovaly," uvedla tajná služba.
 
Aby prosadily své zájmy, manipulují tyto skupiny s veřejným míněním, využívají svých klientelistických vazeb, podplácejí, uplatňují svůj ekonomický vliv, zneužívají politické strany i nevládní organizace. "V řadě měst jsou vlivové skupiny schopny zasahovat do rozhodování zastupitelstev a eliminovat vliv funkcionářů samosprávy, kteří jim nevycházejí vstříc," napsala BIS. Na obecní úrovni se tak kupčí s hlasy, prodává se nevýhodně majetek a zneužívají se dotace. Těží z toho podnikatelé, investoři, někteří bývalí i současní zastupitelé a zaměstnanci magistrátů.
 
Na organizovaném zločinu se podle BIS podílejí i někteří soudci. Zneužívalo se hlavně insolvenční řízení.
 
zdroj: ČTK