Paní Erika z Prahy 2: Velkou oporou byl partner i naši rodiče

“Nikdy jsem si nemyslela, že v mém věku budu v invalidním důchodu,” začíná své vyprávění 38letá Erika, půl roku poté, co ukončila léčbu myeloidní leukémie. Touto nemocí onemocněla v době, kdy byl jejímu synovi Matyáškovi rok, a s partnerem Romanem chystali svatbu.

Nemoc se poprvé ohlásila na návštěvě u rodičů na Slovensku. Nejprve Eriku trápily běžné afty, ke kterým se přidala i zvýšená teplota. Myslela si, že se jedná o běžnou virózu a snažila se vše vyřešit dostupnými léky. Její zdravotní stav se však velmi rychle zhoršoval, nemohla jíst a byla nucena navštívit lékaře. Po vyšetření na ORL bylo zjištěno, že příčinou náhlého zhoršení zdravotního stavu je leukémie. Ihned následoval transport do Prahy, kde v Ústavu hematologie a krevní transfuze začala podstupovat 1. sérii chemoterapie. 

První měsíc léčby strávila paní Erika celý v nemocnici. Kromě rizika možné infekce bylo potřeba řešit i přetrvávající horečky a afty. Po celou tu dobu byla odloučena od syna, za nímž se dostala až ve chvíli, kdy se její stav stabilizoval natolik, aby mohla opustit nemocnici. Velkou oporou jí byl samozřejmě partner, který za ní každý den chodil do nemocnice, ale také rodiče, kteří přijeli ze Slovenska, aby mohli hlídat Matyáška.

Paní Erika pracovala ve veliké korporátní firmě na pozici HR specialista a zajišťovala nábor nových pracovníků. Toto stresové prostředí pro ni však po prodělané nemoci nebylo zcela vhodné. Tím, že mnoho let pracovala v zahraničí, neměla dlouho jistotu, zda bude mít v Česku nárok na výplatu invalidního důchodu. Proto požádala o pomoc nadaci Dobrý anděl, jež zasílá pravidelné příspěvky rodinám, které zasáhla vážná nemoc. Dary rodině pokrývají zejména chod domácnosti i potřebnou rekonvalescenci. Dárcům, Dobrým andělům paní Erika vzkazuje: “Ze srdce všem děkujeme. Přejeme Vám i Vašim rodinám hodně zdraví a lásky. Pokud se jednou naše finanční situace zlepší a budeme toho schopni, rádi se k Vám přidáme jako Dobří andělé.”

Náročná léčba trvala rok, její následky však přetrvávají a objevují se i další zdravotní potíže. “Chodím na pravidelné kontroly, které jsou v pořádku. Jsem ráda, že jsem nemoc porazila, trápí mě ale stále zvýšená únava a nyní mě zřejmě čeká operace žlučníku,” říká paní Erika. Dle informace nadace Dobrý anděl chronická únava po onkologické léčbě dlouhodobě trápí přes 50 % rodičů, kterým pomáhají jejich dárci. Nedávno paní Erika začala docházet na brigádu a opět se tak může pár hodin denně věnovat svému oboru. „Podařilo se mi najít perfektního zaměstnavatele, který má pochopení pro situaci, v jaké jsem. Práce je časově flexibilní, částečně z domova, a pokud mě trápí zdravotní obtíže, jako nyní se žlučníkem, mohu si vzít volno a odpočinout si. Návrat do pracovního prostředí mi velmi psychicky pomohl, to víte, člověk se bojí každé kontroly, zda se nemoc nevrátí. Jsem ráda, že nyní přijdu i na jiné myšlenky,“ dodává paní Erika. O práci na plný úvazek zatím neuvažuje, obává se, že by byla s ohledem na její stav pro ni příliš náročná. 

Staňte se Dobrým andělem i vy
Pomáhejte rodinám s dětmi, které zasáhla vážná nemoc. Je to jednoduché, stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz, zvolit libovolnou částku a začít přispívat. Nadace Dobrý anděl odevzdá vaše příspěvky do posledního haléře, protože její provozní náklady jsou financovány ze zdrojů spoluzakladatelů a dalších filantropů. Navíc jak Dobrý anděl uvidíte konkrétní příběhy rodin, kterým pomůžete.