Právě se nacházíte:

Pavilon oceněn i ve světě

Pavilon v Havlíčkových sadech byl oceněn na mezinárodním festivalu architektury (World Architecture Festival), který proběhl ve dnech 2. – 4. 11. 2011 v Barceloně. V kategorii „New and Old“, hodnotící kreativní přestavby, konverze a restaurování objektů, se umístil mezi sedmnácti nejlepšími projekty.

Je to již druhé ocenění této zdařilé rekonstrukce. V dubnu r. 2010 přebírali zástupci radnice ve Španělském sále za citlivou obnovu Pavilonu první cenu v regionálním kole soutěže O nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových zón za rok 2009. Nyní se unikátní projekt dočkal uznání i ve světě.

Na prestižní přehlídku kvalitních architektonických počinů se letos do Barcelony sjelo téměř 1400 architektů a představili zde více než 700 projektů. Mezinárodní porota z nich vybrala dvě stovky, které byly zařazeny na tzv. „shortlist“. Do tohoto užšího výběru se dostal také projekt přestavby Pavilonu – v tvrdé mezinárodní konkurenci byl zařazen mezi sedmnáct nejlepších ve své kategorii. K účasti v soutěži byl Pavilon vybrán na základě publikací v odborných časopisech jako jediný projekt z České republiky. Zájem, který vyvolal, vedl k další výzvě. Autoři rekonstrukce a moderní dostavby památky z konce 19. století, ak. arch. Jiří Javůrek a Ing. arch. Vladimír Thiele s ateliéru SGL projekt, s. r. o., měli Pavilon přímo v dějišti festivalu v Barceloně osobně představit. Porotci pod dojmem dvacetiminutové prezentace ocenili citlivou restaurátorskou obnovu a především odhodlání, pečlivost a společenský závazek investora vůči národnímu kulturnímu dědictví.
 
Městská část Praha 2 chce nyní prezentovat odborným kruhům další jedinečné dílo. O cenu v soutěži O nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových zón, tentokrát za rok 2011, se bude ucházet čerstvě zrestaurovaná Grotta.