Pěší zóna na Václavském náměstí působí jako silnice

Dolní část Václavského náměstí v Praze, která je od začátku dubna pěší zónou, stále působí jako silnice, lidé se na ní proto příliš nezdržují. Chybí lavičky a zeleň, tvrdí Jan Krčmář z organizace Auto*Mat, jejíž členové ve středu na vozovce umístili několik dřevěných židlí. Možnost posezením lidem zřejmě skutečně chybí. Hned jak se židle na silnici objevily, začali na ně kolemjdoucí lidé usedat. Před polednem ale organizátory i s židlemi vykázala policie. Prý potřebují povolení.

Městská část Praha 1, která rozhodla o zřízení pěší zóny, nechala osadit vjezdy dopravními značkami a vyfrézovat dopravní pruhy na silnici. Auta sice zmizela, po širokém pruhu silnice ale stejně skoro nikdo nechodí. "V současné době tato pěší zóna nefunguje tak, jak by mohla fungovat, protože lidé si nemají kde sednout a nevědí, že je to pěší zóna," uvedl Krčmář.

Pražané i turisté se tak dál tísní v davech na chodníku. "Tato pěší zóna vypadá jako silnice bez aut, tudíž lidé nevědí, že na tuto bývalou vozovku mohou vkročit," doplnil. Chybí místa k posezení, zeleň a další prvky, které by místo zpříjemnily. Podle Krčmáře přitom nejde o nijak nákladné úpravy.
 
Zákaz vjezdu je podle Prahy prvním krokem k celkové proměně náměstí, která se připravuje už řadu let. Projekt počítá mimo jiné s rozšířením zeleně, omezením dopravy, větším prostorem pro pěší i s obnovením tramvajové tratě. Turisty vyhledávané Václavské náměstí nemá v posledních letech příliš dobrou pověst. Občanská sdružení i samotní Pražané často poukazují nejenom na velké množství aut, ale i na nepořádek, prodej drog a prostituci.
 
zdroj: ČTK