Petera: Středočeský kraj by na opravy silnic potřeboval 20 miliard

Krajští radní dnes schválili konkrétní projekty na opravu silnic a mostů za téměř 800 milionů korun, které dostal od státu. Podle hejtmana Miloše Petery (ČSSD) by ale kraj jednorázově potřeboval asi 20 miliard korun, aby opravil silnice a mosty, které jsou ve špatném stavu. Hejtman to řekl novinářům. V regionu je přibližně 1600 mostů, z toho až třetina je v havarijním stavu.

Dnes byly schváleny projekty na opravu silnic druhé a třetí třídy, které kraj spravuje, za více než 460 milionů korun. "Projekty za dalších zhruba 600 milionů máme v rezervě," uvedl hejtman. Dnes schválené projekty na opravu mostů jsou v hodnotě 300 milionů korun a v rezervě jsou další projekty ve stejné hodnotě.
 
Mezi schválenými projekty jsou například průtah Dolním Bousovem na Mladoboleslavsku za 15 milionů korun, oprava silnice ve Velkém Borku na Mělnicku za 17 milionů nebo opravy mostů ve Stochově na Kladensku a Brodcích na Mladoboleslavsku, každá za téměř 30 milionů korun. Zahájena by měla být také první etapa důležité dopravní spojnice přes Želivku v Brzoticích na Benešovsku za více než 30 milionů korun.
 
Středočeský kraj musí téměř osmisetmilionovou dotaci od státu investovat ještě letos. Peníze dostal kraj přiděleny adekvátně podle podílu silnic v zemi, které spravuje, konkrétně tedy ze sumy 4,6 miliardy dostal téměř 18 procent, což odpovídá zhruba 8600 kilometrům silnic druhých a třetích tříd. V celé zemi je 57.000 kilometrů dálnic a silnic. Dálnice a rychlostní silnice spravuje Ředitelství silnic a dálnic.
 
zdroj: ČTK