Podolskou porodnici ministerstvo zdravotnictví Praze nepřevede

Ministerstvo zdravotnictví nepřevede na Prahu podolskou porodnici, jak se předpokládalo. ČTK to řekl náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek (TOP 09). Důvodem je celostátní význam tohoto zařízení. Porodnice rozhodnutí uvítala. Vyjádření Prahy ČTK zjišťuje.

Podle Plíška ministerstvo o svém rozhodnutí už Ústav péče o matku a dítě Podolí (ÚPMD) informovalo. "Ministerstvo poslalo ÚPMD dopis, že nepočítá s převodem nemocnice na Prahu," řekl ČTK Plíšek. Ve hře jsou podle něj i nadále tři další zdravotnická zařízení, a to Nemocnice Na Bulovce, Thomayerova nemocnice a psychiatrická léčebna v Bohnicích. Podle Plíška bude nyní ministerstvo zajímat názor Prahy především na převzetí Bulovky.

Ředitel podolské porodnice Jaroslav Feyereisl rozhodnutí vítá. "Rok jsem vysvětloval, že je to nesmysl. Jsem velmi rád, že to takhle dopadlo. Mělo to velmi negativní vliv na naši práci, celá ta nejistota. Teď zase máme možnost dělat svou práci a rozhodovat o svých věcech tak, jak je pro tak velký ústav zapotřebí," řekl ČTK Feyereisl.
 
Praha loni rozhodla, že chce převzít od státu čtyři nemocnice. Nemocnice by plnily úlohu krajských zdravotnických zařízení, zároveň by v nich ale zůstala pracoviště, která mají celorepublikový význam. Transformace by měla trvat zhruba dva roky. Převzetí nemocnic má připravit expertní tým, který byl v únoru jmenován. Jeho šéfem je David Marx, proděkan 3. lékařské fakulty Karlovy univerzity.
 
Opoziční ČSSD záměr už dříve kritizovala, podle ní hrozí privatizace nemocnic. Vedení města to ale odmítlo.
 
zdroj: ČTK