Pojišťovny rozesílají vyúčtování za poplatky nad ochranný limit

V nejbližších dnech dostanou od své zdravotní pojišťovny dopis s vyúčtováním lidé, kteří dali za regulační poplatky a doplatky na léky v posledním čtvrtletí loňska víc, než je ochranný limit. Dospělým se tak vrátí částka vydaná nad 5000 korun, dětem a seniorům od 65 let nad 2500 korun. Do konce února ji dostanou na bankovní účet nebo složenkou. ČTK to zjistila u tří největších pojišťoven. 

U Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) s téměř šesti miliony klientů ochranný limit ve čtvrtém čtvrtletí podle mluvčího Oldřicha Tichého překročilo přes 118.000, dostanou 93,1 milionu korun. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) podle mluvčí Hany Kadečkové vrátí 18.440 pojištěncům 12,1 milionu korun a Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) podle mluvčí Elenky Mazurové pošle 15.445 pojištěncům téměř 11,8 milionu korun. Každá z těchto dvou pojišťoven má přes 1,2 milionu klientů. 
    
Přeplatky dostávají lidé do 60 dnů od konce čtvrtletí, v němž limit překročili. Vracejí se přeplatky od 50 korun, nižší částky se převádějí do dalšího čtvrtletí. Přeplatky po zemřelém dostanou pozůstalí. 
    
Pojišťovny zveřejnily také data za celý rok, VZP vrací za loňské přeplatky 128.000 klientům 156,8 milionu korun, ČPZP 15.591 pojištěncům 20,007 milionu korun a ZPMV 18.440 pojištěncům 25,5 milionu korun. 
    
"U ČPZP byla průměrná částka přeplatku za loňský rok 1283 korun. Nejvyšší vrácená částka byla za čtvrté čtvrtletí i celý loňský rok u čtyřiapadesátileté ženy z Moravskoslezského kraje s diagnózou bolesti zad. Za poslední čtvrtletí dostává 16.272 koruny, celkově za loňský rok 46.782," upřesnil vedoucí odboru péče o klienty ČPZP Emil Rakus. 
    
Z informací pojišťoven také vyplývá, že vratek meziročně ubývá a klesá i vyplacená částka. Například ZPMV v roce 2012 vrátila 22.420 pojištěncům 32,6 milionu korun. Experti to vysvětlují tím, že léky zlevnily po zavedení pozitivních listů, tedy seznamů léků, jež pojišťovny nakoupily levněji a doporučují je lékařům k předepisování. Pacient má lék z tohoto seznamu vždy bez doplatku. Lidé prý také více využívají toho, že si v lékárně místo léku s doplatkem vezmou přípravek bez doplatku. 
    
Regulační poplatky byly zavedeny v roce 2008, ročně lidé zaplatili 5,5 miliardy korun, stejná částka se ušetřila tím, že se omezily zbytečné návštěvy u lékaře. Limit chrání hlavně chronicky nemocné lidi, počítají se do něj třicetikorunové platby u lékaře a za recept a zčásti i doplatky za léky. Nezapočítává se 90 korun na pohotovosti ani hospitalizační poplatek, který z původních 60 korun stoupl na stovku. Od ledna byl zrušen, vláda ho už obnovit a od ledna 2015 slibuje zrušit poplatky u lékaře a za recept, zůstat má jen poplatek na pohotovosti. 
 
zdroj: ČTK